8.8 C
Скопје
08:00 - 27 февруари, 2024

Ознака : зеленчук

Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Како најлесно да го наутрализирате никотинот во вашето тело

Еспресо
Кога пушите цигара, никотинот циркулира во крвта во просек шест до осум часа. Поголемиот дел од тој никотин се елиминира во урината. Потребни се 48-72 часа...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Пилешко со јогурт и есенски зеленчук, неповторлив вкус

Еспресо
Пробајте го овој фантастичен есенски рецепт. Исечкајте го зеленчукот, додадете ги копанчињата и ставете ги во рерна да се печат. Поедноставно не може да биде....
Дестинации и Дегустации

Како да ја избегнете подготовката на ручек по враќањето од работа, а сепак да имате домашно приготвен оброк?

М.Р.
Откако ќе ви заврши работното време веднаш одите во продавница за набавка на намирници, а потоа дома и пред шпоретот, следните два часа ги поминувате...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневие

Боење на ВЕЛИГДЕНСКИ јајца со овошје и зеленчук: Природно си е природно!

Еспресо
Како да добиете убави велидгенски јајца без да употребите боја за вапцање. Жолта – Во половина литар вода  варете кора од портокал или лимон, а...
СветСлајдерСцена

ДЕЈВИД БЕКАМ СЕ ЖАЛИ: „Мојата сопруга Викторија јаде едни исти намирници веќе 25 години, само риба на скара и зеленчук на пареа…“

Еспресо
„Би сакал одвреме-навреме да вкуси нешто различно“, објасни поранешниот фудбалер, „но тоа се случува толку ретко. Таа сака само варена риба и зеленчук“. За разлика...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ОДГОВАРААТ: Сè што треба да знаете за овошната диета, сите предности и маани

еспресо
Овошната диета е многу ефикасна за намалување на килограмите, но сепак, пред да поченете да ја држите треба да знаете дека е рестриктивна. Целиот програм...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

БАДНИКОВА ПОСНА ТРПЕЗА: Три рецепти со риба, за мерак!

Ј.К.Д
Рибата симболично треба да се најде на трпезата на бадниковата вечер. А доколку сакате да дегустирате нешто повеќе од пржена или печена риба на класичен...
Здрави навикиЗдравјеИстражувањаСлајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: Децата кои јадат повеќе овошје и зеленчук имаат подобар ментален развој

Ирена Трајкова
Новото истражување спроведено во Велика Британија покажува дека исхраната богата со свежо овошје и зеленчук може да биде добра и за менталниот развој особено за...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

(РАЗГОВОР) АНДРИЈАНА ОБЛЕШЕВСКА, ФУДФЛОРИСТКА: Фасцинантни букети од цветови, овошје и зеленчук

Ј.К.Д
Кога Андријана ќе искомбинира ириси со грејпфрут и црвен делишес тогаш се знае дека е пролет, а цветови од сончоглед со модри сливи и грозје,...
Ви препорачуваме на СПЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ТАКСИСТИ ВО ТАЈЛАНД: Немаат работа поради коронавирусот, ги искористиле своите возила на оригинален начин

И. Т.
Во Тајланд, поради пандемијата на коронавирусите се воведени строги ограничувања, што резултирало со празнење на главните градски улици. Голем број од таксистите останале без работа....