18.8 C
Скопје
14:11 - 20 април, 2024

Ознака : совети

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Ринопластика – патот до совршен нос

Еспресо
По операцијата пациентот поради присуството на тампоните во носот има неможност за дишење преку носот, што претставува најголема тегоба по операцијата, но болка речиси и...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Ментално здравје на работа – пат кон благосостојба

Работата игра важна улога во животот на луѓето, но исто така е извор на голем број ситуации кои вклучуваат доживувања од типот: стрес, мачнина, преголеми...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што претставува хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ)?

Еспресо
Хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ) е група белодробни заболувања што го отежнуваат дишењето и се влошува со текот на времето. Постојат два главни типа: емфизем...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од клиника „Жан Митрев“: Пет клучни совети за одржување добро здравје кај мажите

Еспресо
Следењето на овие едноставни совети, ќе ви помогнат да се чувствувате посреќно, поздраво и подобро подготвени за да уживате максимално во животот. Зафатените распореди често...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Синдром на карпален канал

Синдромот на карпален канал е најчеста форма на периферна компресивна невропатија, која настанува како последица на притиснат медијален нерв во карпалниот канал на рачниот зглоб....
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е интервентна кардиологија и кога се употребува

Еспресо
Во Клиничката болница „Жан Митрев“ се исполнети сите услови за изведување сложени процедури од доменот на интервентната кардиологија. Интервентната кардиологија е медицинска специјалност која се...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Дислексија кај деца – како да им се помогне?

Еспресо
Дислексијата, исто така, наречена „тешкотии во читањето“, влијае врз областите од мозокот што го обработуваат јазикот. Дислексијата претставува попреченост во учењето и во читањето. Постојат...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлСветСтилСценаЧудесни жени

Ајрис Апфел го прослави 102 роденден, ова се нејзините животни совети: За да бидете задоволни со животот, мора да припаѓате на себе

Еспресо
На 102 години, Ајрис продолжува да воодушевува со својот оптимизам, љубовта кон животот и смислата за хумор.   View this post on Instagram   A...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: 8 најчести здравствени проблеми во лето и како да се третираат

Еспресо
Летото е во полн ек. Иако повеќето од нас веќе применуваат соодветни чекори, кои вклучуваат добра хидрираност или користење заштитен крем за сончање, сепак дехидратацијата,...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Здрави навики пред изложување на сонце

Еспресо
Редовно прегледувајте ја кожата за нови или постоечки бенки кои ја промениле својата форма, големина или боја. Доколку забележите нешто необично, задолжително посетете лекар дерматолог....