7.8 C
Скопје
16:10 - 6 декември, 2023

Категорија: Интервју

Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтервјуНаши ФациСлајдерСцена

Дарко Димитров: Нашата држава се оддалечи од креативните луѓе, ѕвезди се политичарите

Јасмина Кантарџиева Димков
Каде е Дарко и што прави баш сега? Во моментов работи на четири песни за финалето на регионалното „Ај ди џеј шоу“, паралелно работи и...
Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтервјуСлајдерЧудесни жени

Виолета Попоска Миташевска, економистка во политиката: Целосно сум против родовата пропаганда, борец сум за полова еднаквост

Јасмина Кантарџиева Димков
Дипломираната економистка со големо работно искуство и професионална кариера во приватниот сектор, но и со желба своите искуства, знаења и вештини да ги стави во...
БалканВи ПрепорачувамеИнтервјуСлајдерСцена

Интервју со Раста: Во ладната ќелија во затворот сфатив дека го изгубив животот, а најтешко ми беше да ја прегрнам ќерка ми

Александра Георгиев
Српскиот рапер Стефан Ѓуриќ – Раста неодамна беше во Скопје, по повод премиерата на неговиот филм „3211“ што се одржа во киното „Синеплекс“. Киното беше...
Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтервјуСлајдер

Отец Пимен: Омразата е плод на себељубието што секој од нас го носи во себе

Јасмина Кантарџиева Димков
Излезе од печат новата книга на отец Пимен, насловена „Пост и параклис“, пишувана за време на Великиот пост, во форма на дневник. Замислуваат неговите лични размислувања, внатрешните борби,...
UncategorizedВи ПрепорачувамеИнтервјуНаши ФациСлајдерСцена

Вера Љубојна ослабната и во нов стил покажа каква камелеонка е на Макфест: „Почнав да си ги слушам телото и душата, тие ми кажува што ѝм треба“

Ј.К.Д
Секогаш е задоволство да се види Вера Милошевска -Јосифовска, вокалистка на Љубојна, на своите настапи, без разлика дали станува збор за концерт или изведба во...
Ви ПрепорачувамеИнтервјуСлајдер

Никола Паскали: На хартија има големи планови, во пракса нема подобрување

Јасмина Кантарџиева Димков
Љубовта на Никола кон Охридското Езеро можеби и не е случајна, ако се погледне наназад на постарата генерација Паскали. Татко му, Кочо, е пионир нуркач...
Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтервјуСлајдер

Златко Митрески и Македонка Митреска Илиевска: Луѓето имаат проблем да видат нешто поразлично

Јасмина Кантарџиева Димков
Театарот „Пи“ е одговор на потребата за создавање едуцирана, нова, и паметна критична маса која уште од помала возраст ќе биде театарски едуцирана и дури...
Ви ПрепорачувамеИнтервјуНаши ФациСлајдерСцена

Огнен Здравковски ги оправдува музичките гени на Џорлеви: Тежнеам да останам скромен и свој

Јасмина Кантарџиева Димков
Младиот музичар веќе работи на наследството од својот вујко, Зоран Џорлев, и дедо си, Наско Џорлев – преработка и изведба на македонски народни песни. Во...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатИнтервјуСлајдерЧудесни жени

(Фото) Билјана Јуруковски, фотографка меѓу африканските племиња: Психичките подготовки за моите патувања се потешки и од физичките

Јасмина Кантарџиева Димков
Ја пресретнав во Охрид, на мал одмор меѓу пристигнување и ново заминување, фотографката која со своите фасцинантни фотографии ги полни страниците на светските списанија и...
Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтервјуСлајдер

Саша Шотаровски – Шоте: Немаме единство да застанеме зад некој уметник и да го промовираме во светот

Ј.К.Д
Неговото име се поврзува со повеќе култни градски места, од „Кристијан“, „Галерија 8“, „Безистен“, до „Децата од нашата улица“ во Дебар Маало, сега „Бифе Тафталиџе“....