19.8 C
Скопје
05:09 - 20 јули, 2024

Категорија: Лајфстајл

Ви ПрепорачувамеИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Петровден: Обичаи поврзани со денешниот празник

еспресо
Православните верници денеска го слават Петровден – празник посветен на светите апостоли Петар и Павле. Павле и Петар биле првите проповедници на христијанството и едни...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСветСекојдневиеСлајдерСтилСцена

(Фото) Дрејк, Адел,100 готвачи и по 10 илјади долари подарок за секој гостин: Детали за свадбата на најбогатиот младоженец во Индија

еспресо
Свадбата ќе се одржи во Мумбаи викендов, на секој гостин ќе му бидат подарени по 10 илјади долари, а Анант Амбани и неговата невеста ќе...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдерСтил

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva
На Клиниката Жан Митрев наскоро ќе почне со работа новиот оддел за стоматологија а центарот за естетска дерматологија е збогатен со нови услуги и апарати....
Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлСлајдерСтил

(Фото) Модата и филмот тема на годишната ревија на институтот „Изет Цури“

еспресо
Дека една студенска ревија не мора секогаш да го носи предзнакот на само „покажи и кажи“, туку е заедничко образовно искуство кое ги прикажува талентот...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо
Познатите личности плаќаат висока цена за брзото слабеење со помош на Оземпик, но не секој е подготвен да зборува за своето искуство. Лековите Ozempic и...
UncategorizedВи ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеИнтимаЛајфстајлСлајдер

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо
Главна причина за појава на цервикален карцином е перзистентна инфекција со високо ризични типови на ХПВ ( хуман папилома вирус), кој е најчестата сексуално пренослива...
Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Денес е Спасовден, најсреќниот ден: Што (не)треба да правите на Вознесението Господово

еспресо
Православните христијани денес го слават Вознесението Господово или Спасовден. Овој празник се паѓа 40 дена по воскресението Христово. Спасовден секогаш се паѓа во четврток во шестата...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоИнтервјуЛајфстајлПатувањаСекојдневиеСлајдер

Село Вишни, духовното гнездо на канонизираната светица Спаса Вишенска: Порта низ која минува душата

еспресо
Кога соговорникот кој нè води низ планинското струшко село Вишни со себе го носи куферот преполн со искуства од минатото и годините, а при тоа...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Дали знаете дека е можна операција на рака без употреба на скалпел?

еспресо
Да, вистина е! Доколку имате проблем со: Болни и воспалени тетиви во пределот на шаката, рачниот зглоб, лактот, рамото, стопалото или ногата Болки и оток...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Викендов во Вишни и во Охрид: Канонизација на светите Спаса и Спасе Вишенски

еспресо
Синодот на МПЦ – Охридска Архиепископија ги вброи во редот на светиите Спасе и Спаса Вишенски, со што конечено се заврши еден процес што трае...