4.8 C
Скопје
23:11 - 18 април, 2024

Ознака : зимница

Дестинации и ДегустацииХрана

Зимница без конзерванси на која нема да ѝ одолеете: Кисели пиперки во тегла

Еспресо
Од следните состојки ќе добиете три тегли кисели пиперки. Потребни состојки: 1,5 кг црвени пиперки 3 чешниња лук 3 лажички сол 12 лажички шеќер 12...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Превкусна зимница: рецепт за лутеница со модар патлиџан

Еспресо
Подгответе ја највкусната зимница според вашиот вкус и избор, но сепак, не заборавајќи на лутеницата со модар патлиџан. Од намирници потребни се: 2 кг црвени...
Дестинации и ДегустацииХрана

Совети за подготвување слатка зимница: Дали да ги стерилизирате теглите и какво овошје да изберете

Еспресо
За да се зачува сезонското овошје во текот на целата година, домаќинките одамна подготвувале разни видови џемови, мармалади, желеа. Така, приготвувањето слатка зимска во домашни...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Места на кои никако не треба да ја чувате зимницата

Еспресо
Дури и совршено подготвената зимница во добро стерилизирана тегла може да се расипе ако се чува на погрешно место. На многумина подготвувачи на зимница, сигурно...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Превкусна зимница: Лутеница со модар патлиџан

Еспресо
Подгответе ја највкусната зимница, но не заборавајќи на лутеницата со модар патлиџан. Од намирници потребни се – 2 кг црвени пиперки, 2 кг модар патлиџан,...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО) ГИ ПРАШАВМЕ ПАЗАРЏИИТЕ: Дали вреди да се прави зимница дома?

Марија Гегоска
На ваков убав сончев ден скопјани излегоа на пазар, а со низ излеговме и ние со едно прашање што ни ја разгорува љубопитноста од почетокот...
Ви препорачуваме на СПЕспресоСлајдер

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Временцето ќе биде таман за правење зимница, еве од кога до кога!

Ј.К.Д
– Како што претходно кажавме, во останатиот дел од викендов ќе имаме пооблачно време со услови за сосема слаб локален и краткотраен дожд. Температурите ќе...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО) СОВРШЕНСТВО: Ирена Георгиева Атанасова нè научи да зготвиме зимница по старински рецепти, ммм…

Ј.К.Д
Ирена Георгиева Атанасова по професија е воспитувачка. Со гастрономија се занимава веќе добри 40 години или, што се вели, од дете, кога ѕиркала бабите како...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииСлајдер

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Пробајте го слаткото од црвена пиперка! 

Ј.К.Д
Сезоната на зимници е во тек. А, на наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Модри патлиџани во тегла – Домашно си е домашно!

Ј.К.Д
Сезоната на зимници е во тек. А на наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме со Бранко“...