15.8 C
Скопје
16:45 - 27 февруари, 2024

Ознака : женски печат

Ви ПрепорачувамеЖенски печатИнтимаСлајдер

ЕРОТСКИ МУАБЕТИ: Истражување на женската сексуалност во рамките на градот

Марија Гегоска
Женските муабети почесто од што заслужуваат се осудени на „подземни места“. Темата на женската сексуланост не е лесен потфат во патријархалните лавиринти, но без разлика...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) ПОЗНАТАТА ТОРТА НА ЏЕКИ КЕНЕДИ: Едноставен и превкусен рецепт од Првата дама за вашата трпеза

Еспресо
Жаклин Кенеди Оназис засекогаш ќе остане запаметена како првата дама на Белата куќа со непоколебливо чувството за мода. Таа сè уште е неисцрпен извор на...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) КАКО ДА СТЕ ОТИШЛЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Бледска крем торта, вистинска фантазија од која се продаваат по 3500 парчиња дневно!

М. Г.
„Kremna rezina“ е специјалитет на областа Бледско езеро во Словенија. Станува збор за вкусна кремаста торта со златно, крцкаво, путересто пециво како основа. Основата е...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) МАФИНИ-„МАГДАЛЕНИ“: Шпански деликатес, смешно лесен за подготовка

Еспресо
Магдалени се слатки, лесни и меки шпански колачи кои обично се прават со комбинација од јајца, шеќер, путер, брашно, прашок за пециво, млеко, кора од...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатНаши ФациСлајдерЧудесни жени

(ФОТО+ВИДЕО) РАЗГОВОР СО БИБИЧ, РАП АРТИСТКА: Опасно сум ретка ама убаво би било и некоја да ми се придружи!

Марија Гегоска
Билјана Тасевска(31) или Бибич е редок проблесок на женска енергија на локалната рап сцена. Дебитираше на сцената пред три години и стои рамо до рамо...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО КИНА: Kарактеристични свински ќофтиња кои се викаат „Глава на лав“

Еспресо
Спротивно на помислата што доаѓа кога ќе го слушнете името на јадењето, „Глава на лав“ е оброк кој се состои од големи свински ќофтиња, варени...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

РЕЦЕПТ ЗА СЕКСИ ПРОКЕЉ: Нема кој нема да го освоите со овој рецепт

Марија Гегоска
Кога гледа човек во прокељ тешко е да си каже, леле ама е добар! Леле каков добар рецепт можам да направам од ова минијатурно зелче!...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) ТОСКАНСКИ ЗИМИ: Риболита или супа со стар леб кој се пренесува со генерации

Еспресо
Секое семејство од Тоскана има рецепт за оваа супа, рафиниран и пренесуван со генерации. Името значи „повторно варено“, повикувајќи се на фактот дека најчесто се...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ИНДОНЕЗИЈА: Сото Медан – поинаква пилешка супа, за душа!

Еспресо
Овој тип на „сото“ комбинира пилешко или говедско месо со кремаст бујон збогатен со кокосово млеко и огромен број различни зачини и билки како галангал,...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) Наташа ни подготви шарени урда бомбици: Готови се за 5 минути!

И. Т.
На голема радост на сите вас – почнавме уште една прекрасна соработка со готвачка за која готвењето е уметност – Наташа Мустафа. Љубовта за готвењето...