9.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

Ознака : женски печат

Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Данска, Русија и Англија

М. Г.
Појадокот кај нас знае да биде бурек или кифла со јогурт за тие што се „на нозе“ или класичните јајца или можеби ретро: леб со...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ЛУИЗИЈАНА: Пралини од орев со вкус на домашна карамела!

М. Г.
Пралини од орев се традиционални „Cajun“ слатки со потекло од Луизијана. Првите пралини беа донесени во Њу Орлеанс од Франција од Урсулинските монахињи во 1727...
Ви препорачуваме на СП Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Свежа паста во сос од свеж вргањ – Фантастичен рецепт, само за уживање!

Еспресо
На наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме со Бранко“ („Cooking with Branko“). Овој врвен...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ХОЛАНДИЈА: „Снерт“ – супа што испирира Светско првенство секоја година

М. Г.
Снерт е традиционална холандска супа направена со грашок, зеленчук и свинско месо. Нејзината текстура е толку густа што лажицата треба да може да остане во...
Ви препорачуваме на СП Женски печат Здравје Интервјуа Слајдер

ВОДИЧ ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ НА ЕСЕНТА: Нутриционистката Емилија Спасовска Мојсовска советува како да се справиме со настинки

Марија Гегоска
Разговаравме со  нутриционистката Емилија Спасовска Мојсовска која ни приготви инструкции за тоа како да ја преживееме есента. Таа не советуваше што треба да си купиме,...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ШПАНИЈА: „Магдалени“ – меки, воздушести колачи што може и дете да ги направи

М. Г.
Магдалени се слатки, лесни и меки шпански колачи кои обично се прават со комбинација од јајца, шеќер, путер, брашно, прашок за пециво, млеко, кора од...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ФРАНЦИЈА: Супа од кромид – Основата на класичната француска кујна

М. Г.
Кромидот е популарен уште од античко грчко и римско време кога се верувало дека има опоравувачки моќи. Тој бил користен во голем број различни рецепти...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ПОРТУГАЛИЈА: „Пастеј де ната“- рецепт создаден од монаси кој се јаде со векови

Еспресо
Пастеј де ната е традиционална португалски тарт од јајца, популарен низ целиот свет. Се верува дека за најдобар резултат, полнењето не треба да биде премногу...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО) КОГА ЕДНАШ ЌЕ СЕ ВЉУБИШ ВО МЕСЕЊЕ, НЕМА БЕГАЊЕ: Габи Атанасова нè учи како да си направиме питулици и мазник

Марија Гегоска
Галаба Стојановка Атанасова или накратко Габи е родена во село Лубница, а денес живее во Битола и е позната по умешноста на своите раце и...
Ви препорачуваме на СП Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Њоки во бел сос со три видови сирење и свежа смоква – Малку е потребно за задоволство

Еспресо
На наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме со Бранко“ („Cooking with Branko“). Овој врвен...