18.8 C
Скопје
16:08 - 20 април, 2024

Ознака : храна

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

(Фото) Што се јадеше на Оскарите 2023: Од ланч пакетчиња со ѓевреци до скулптурен лосос, ракчиња, пет вида тестенини

М.П
На гостите на Оскарите им беше послужена свечена вечера, а имаа и грицки доколку се гладни пред вечерата. Имено, Џими Кимел сакал вечерта да помине...
Здрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Нутриционистите советуваат да не ги јадете овие шест намирници навечер

Еспресо
Јадењето одредена храна навечер може да ве спречи да спиете добро, па затоа нутриционистите советуваат дека треба да ги избегнувате овие шест намирници меѓу кои...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Рецепт од Наташа: Мафини Гала кои мирисаат на среќа, зачинети со љубов

Наташа Мустафа
На голема радост со нас е Наташа Мустафа која ни подготвува прекрасни рецепти, а со вас со задоволство ги споделуваме. Љубовта за готвењето ја наследила од...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПДестинации и Дегустации

Како да изберете квалитетен леб: Внимателно читајте ја етикетата

М. Р.
Кај нас во домаќинствата најчесто се консумира бел леб, додека истовремено постојано сме бомбардирани со информации дека тој е штетен и треба да се избере...
ЗдравјеСлајдер

Здрави намирници после кои нема да бидете гладни подолго време

Еспресо
Киселите краставички, јаткастите плодови, јаболката се само еден дел од различните видови на намирници после кои нема да посакате друга храна и ситоста ќе трае...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеСемејствоСлајдер

Што да направите доколку вашите деца се пребирливи во однос на храната

Еспресо
Секое дете, но и секој возрасен човек, треба да јаде разновидна храна за да биде здрав и витален. Кога станува збор за децата, тие од...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Испробајте го овој необичен рецепт: Печени тиквички со леб

Теодора Циклевска
Состојки: – 1 средна тиквичка – 200 гр сув леб или погача – 2 јајца – 100 мл млеко – 100 мл павлака за готвење...
Здрави навикиСлајдер

Храна што го забрзува стареењето

Еспресо
Постојат намирници што го поттикнуваат губење на колагенот од телото и негативно влијаат врз здравјето на кожата и поттикнуваат појава на брчки. Здравиот начин на...
БалканСлајдерСцена

Исхраната на Ѓоковиќ не е шега и не секој може да истрае: Еве која е тајната на енергијата на српскиот тениер

Еспресо
На триесет и пет години, Новак Ѓоковиќ нема намера да застане и продолжува да собира важни успеси во светот на тенисот. Штотуку  го освои својот...
Ви ПрепорачувамеИнтервјуСлајдер

Катерина Василеска, готвачка на „храна со име и презиме“: Не се прави туризам со сезонци, без кустоси и без автентична локална храна  

Јасмина Кантарџиева Димков
Во екот на корона-кризата, Кате останала без работа и за да „закрпи“ месец за месец, ги засукала ракавите и почнала да готви домашни македонски производи,...