20.8 C
Скопје
03:08 - 16 јули, 2024

Категорија: Патувања

Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоИнтервјуЛајфстајлПатувањаСекојдневиеСлајдер

Село Вишни, духовното гнездо на канонизираната светица Спаса Вишенска: Порта низ која минува душата

еспресо
Кога соговорникот кој нè води низ планинското струшко село Вишни со себе го носи куферот преполн со искуства од минатото и годините, а при тоа...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииПатувањаСлајдер

(Фото) Едно поинакво доживување! Не пропуштајте го рафтингот во Анталија, адреналинско искуство за паметење!

Еспресо
Анталија – град на минатото и иднината. Првата асоцијација на Анталија, една од омилените летни дестинации на Македонците, се море, велелепни хотели, неприкосновена гостопримливост, вкусна...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоПатувањаСлајдер

Ново издание на туристички водич за Македонија каде раскажувањето е со љубов

еспресо
Издавачката куќа „Љубовта е петтиот елемент“ објави дополнето реиздание на туристичкиот водич „Guide Book Macedonia“ на англиски јазик. Материјалот што е содржан во водичот е...
Ви ПрепорачувамеПатувањаСлајдерСтил

Свечено отворање на скијачката сезона на Копаоник, во знакот на богатата содржина и незаборавната забава

Еспресо
Зимската сезона на омилената дестинација на регионот официјално се отвора на 7 декември со манифестацијата Ski Opening Kopaonik, која оваа година ќе ја одбележи разновидна...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииИнтервјуПатувањаСлајдер

(Фото) Маја Глигоровска за верата и за посетата на Острог: Духовиот отец ми ја ублажува болката

Милица Џаровска
Маја Глигоровска, поранешниот модел, а сега наставник во одделенска настава во основното училиште „Браќа Миладиновци“, вели дека е голем верник. Неодамна, Маја се врати од...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоИнтервјуПатувањаСлајдер

Ќе стане ли конечно Јабланица Национален парк: Премногу убавина на мала територија што мора да се зачува и брендира

Јасмина Кантарџиева Димков
Трпе Ѓоргоски, Богоја Кумбароски и Јованчо Секулоски се моторните сили што ја туркаат иницијативата за заштита на планината Јабланица преку донесување Закон за прогласување на...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоЛајфстајлПатувањаСекојдневиеСлајдер

(Фото) Репортажа од Халкидики: 60 евра за три лежалки со пијалоци, забрането туширање за оние кои не се гости во барот на плажата

Милица Џаровска
На популарните грчки плажи на Халкидики изгледа дека веќе нема да може да се поминува цел ден со еден пијалок со кој се вклучени лежалка...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоПатувањаСлајдер

Најпопуларните најевтини дестинации за летен одмор 2023: Сончев Брег меѓу фаворитите на Европјани, Скопје и Подгорица на Русите

Еспресо
Цените се шарени, речиси и да нема дестинација што не поскапела, па без 550 евра по човек е речиси невозможно да се оди на одмор...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииПатувањаСлајдер

(Фото) Крушево низ објективот на Ана Петроска: Зимска идила на 1.220 метри надморска височина

Ј.К.Д
Прегратката на Бушевата Планина му дава чудесна благост и спокојство на единствениот планински град во Македонија и највисокиот град на Балканот. А кога сте веќе...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоЛајфстајлПатувањаСлајдерСтил

(Фото) Од Витлеем до Киев: Најубавите новогодишни елки што ги осветлуваат празничните денови

Еспресо
Традиционални или технолошки модрни, шарени или украсени со биоразграливи материјали, новогодишните елки се главни протагонисти на празничната атмосфера на градовите. Во Витлеем се вратија туристите...