Категорија: Женски печат

Еспресо Лајфстајл Ретро Слајдер

Вистинската приказна за Зона Замфирова: Румени усни и образи бели како сомот, а под елекот се оцртувале бујните гради

Еспресо
Евросима Кијаметовиќ, позната како Зона, дошла во Белград за време на Првата светска војна, а тука и починала. – Вие младите девојки, веднаш вадите сѐ...
Женски печат Разговори Слајдер

На падините под Јакупица со Тања Благоевиќ: Избрав да бидам чудо, како деца ни се и козите, билките, змиите, ластовичките…

Пред десет години новинарката Тања Благоевиќ одлучила да ги остави лошите навики и да започне сосема нов живот на падините на Јакупица. Денес е сигурна...
Женски печат Слајдер Чудесни жени

Хелен Келер: Слепа сум, но гледам, глува сум, но слушам!

Еспресо
Пред да започне моето образование, напишала Хелен, бев како брод загубен во густа магла кој го бараше брегот, но немав компас за да пристигнам до...
Женски печат Разговори Слајдер

Кристина Арнаудова Петровски: Секогаш кога ќе речам не можам повеќе, се будам со нов елан и повторно пробувам!

Пред шест години Кристина Арнаудова го основаше Здружението за хумано-општествен развој „Проект среќа“, кое се залага за промени за подобар статус на сите деца. Работат...
Гастро марифети Женски печат Слајдер

Гастро марифети Ајсан Есад, правничка: Поетеса во душа – поезија на трпезата

Еспресо
Ајсан Есад е правничка, поетеса во душа, а слободен уметник во кујна. Има прилично многу пасии. Хедонистка е и љубителка на животот и готвењето. Пасијата...
Гастро марифети Слајдер

Вкусете нешто поразлично: Дали сте пробале пица карбонара?

ЕСПРЕСО
Секогаш кога ќе се спомне карбонара веднаш помислуваме на превкусните шпагети. Карбонара е едно од најпознатите италијански јадења со тестенини чиј рецепт потекнува од Рим...
Женски печат Разговори Слајдер

Во Чучер-Сандево со проф. д-р Светлана Камџијаш: Во природа животот има сосема поинаков вкус

Денот ѝ почнува со мал хор од птици кои како зраци ја сечат густата тишина на парчиња. Потоа се појавуваат виолетови ленти по небото, а...
Ви Препорачуваме Женски печат Календар Слајдер

Жените низ времето: Деновиве пред години Елизабета Втора беше крунисана за кралица, Милица Стојанова, Лори Андерсон и Жозефина Бејкер слават роденден…

2 јуни 1953 – Елизабета Втора беше крунисана за кралица на Обединетото кралство во Вестминистерската опатија по ненајдената смрт на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести....
Женски печат Разговори Слајдер

Зорица Маџунарова, нашинка во странство и вешта готвачка: Сонувам да отворам ресторан за луѓе со проблем со глутенот

Еспресо
Зорица е одлична во изработка на најразлични тестенини, пред нејзините специјалитети никој не останува рамнодушен, но иронијата е во тоа што иако ги прави со...
Женски печат Разговори Слајдер

Животната приказна на Катерина Шехтанска: Пишувам сценарио за сè она што ми се случи и што сè уште ми се случува

Од мала ја сакала сцената, камерата, балетот и сè тоа ѝ се остварило… но не онолку колку што можела од себе да даде. Можела многу,...