19.9 C
Скопје
19:16 - 18 мај, 2022

Ознака : цимет

Здрави навики Здравје Слајдер

Напиток од цимет и лимон за поттикнување на метаболизмот

Еспресо
Пијалакот што содржи цимет и лимон ќе го поттикне метаболизмот и на тој начин ќе ви помогне да ја достигнете саканата тежина, а медот и...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

НОВИ НАУЧНИ ОТКРИТИЈА: Овој зачин е делотворен против шеќерна болест, го намалува лошиот холестерол, делува на психата…

еспресо
Пикантаната намирница ја поттикнува и работата на мозокот, ја подобрува концентрацијата, помага во визуелното помнење и брзината на реагирање. Древната примена на циметот како лек...
Здрави навики Здравје Слајдер

НАМАЛЕТЕ 5 САНТИМЕТРИ ВО ОБЕМ ЗА 7 ДЕНА: Утринското кафе заменете го со овој пијалак!

М.Р.
Ако се борите со вишок килограми, мора да го пробате овој здрав пијалок. Овој рецепт го обиколи целиот свет, а сите што го пробале уверуваат...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

УКРАСИ НА ЕЛКАТА ШТО СЕ ЈАДАТ: Миризливи ѕвездички- Традиционален божиќен рецепт од Германија

Ј.К.Д
Ѕвездичките со цимет, или таканаречени Зимтстерн (Zimtsterne), се традиционални германски колачиња кои се прават во неколку варијанти – со ореви, бадеми или лешници, со брашно или без...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) МАФИНИ ОД ТИКВА СО ЦИМЕТ: Пречекајте ја есента со уживање

Еспресо
Во САД традиционално, есента се пречекува со храна со зачин на тиква и цимет, а омилен десерт што совшено ја спојува таа комбинација се мафините....
Uncategorized Здрави навики Здравје Слајдер

ЦИМЕТОТ И СЛАБЕЕЊЕТО: Како да го добиеме максимумот од неговите полезности

Еспресо
Циметот е еден од најпопуларните и најароматичните зачини, бројни се неговите делотворни својства, а едно од нив е што ни помага да го загубиме вишокот...
Дестинации и Дегустации

Едноставни колачиња од овесни снегулки и цимет со неверојатен мирис

Еспресо
Bи здосадија обичните овесни каши? Направете си повозбудлива комбинација на овес и цимет!  Она што е толку неверојатно во врска со овие колачи е тоа...
Дестинации и Дегустации

Овој викенд заблажете се со вкусната и лесна – Цимет торта

Еспресо
Погледнете како да ја подготвите оваа брза и вкусна цимет тортичка… Состојки: 5 јајца 300 грама кафеав шеќер 1 ванилин шеќер 100 милилитри јогурт 2 лажици масло 300...
Дестинации и Дегустации

Израдувајте ги денес домашните – Цимет штрудли со смокви

Еспресо
Состојки: 300 грама брашно 170 грама маргарин што претходно бил на собна температура 100 грама шеќер 50 грама мед 1 лажичка сода-бикарбона малку сол малку...
Uncategorized

Десерт што освојува на прво залче: Ванилин колач со вишни

Васко Спасоски
Состојки: За кората: 4 јајца 4 лажици шеќер 4 лажици топла вода 4 рамни лажици бело брашно 2 лажици какао 1 лажиче цимет 60 г...