24.8 C
Скопје
17:33 - 25 јуни, 2024

Ознака : десерт

Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Рецепт за домашна шампита: Превкусна е, а секогаш успева

Еспресо
Ако сте љубител на шампита, тогаш овој рецепт е идеален за вас. Потребни состојки: Пет белки 100 гр шеќер Еден ванилин шеќер Малку сок од...
Дестинации и Дегустации

ЧОКОЛАДЕН ПУДИНГ БЕЗ МЛЕКО, БРАШНО и ШЕЌЕР: Десерт кој ќе ве држи сити до следниот ден!

М.Р.
Без разлика дали избегнувате шеќер и брашно затоа што сакате да изгубите тежина или ви треба дополнителна доза протеини, овој пудинг е идеално задоволство. Благодарение...
Дестинации и ДегустацииЕспресоЖенски печатСлајдер

ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ НИ ПОДГОТВИ НЕОДОЛИВ ЧИЗКЕЈК: Совршен десерт за совршен викенд!

Еспресо
25 рецепти за 25.000 илјади вкусни и здрави навики со Cooking with Branko. Чизкејкот на шеф Бранко Попоски познат како Cooking with Branko нема име...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ПРЕВКУСЕН ДЕСЕРТ ШТО СЕ РАСКАЖУВА НАДАЛЕКУ: Баба Анче од Америка ни направи колаченца – Оревчиња

Ј.К.Д
Прекрасната и секогаш насмеана баба Анче која живее во Детроит, Америка, кадешто ја промовира македонската, старинска, традиционална кујна, овојпат ни направи превкусен десерт  – оревчиња....
Здрави навикиЗдравјеИстражувањаСлајдер

ПО РУЧЕКОТ НЕ МОЖЕТЕ БЕЗ ДЕСЕРТ: Потребата за нешто слатко по убав оброк може да се промени

М.Р.
Често, после ручекот или вечерата, се чувствуваме како да не сме доволно сити и бараме нешто слатко Лекарите се согласиле дека желбата за нешто слатко...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ПРЕДЛОГ ДЕСЕРТ ЗА УБАВИНА И ЗДРАВЈЕ: Здрав лимонов тарт, ни го приготвува Маја Марковска

Кате Божиновска
Гурманка и супержена – Маја со прекарот Сонце Марковска е позитивна личност која со мерак готви. Како што и самата вели, некогаш по грешка рецептите се...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ДОМА ЛИ СТЕ, ВО ХАВАИ ЛИ СТЕ ПО КРОФНИ? Пробајте ги „Маласада“- хавајските крофни од кои ќе ви се заслади и зимата

Еспресо
Маласада се традиционални португалски крофни направени од јајца, брашно, шеќер и млеко. Понекогаш се зачинуваат со цимет или шеќер. Оригиналните португалски маласади немаат дупки или...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Брз и превкусен чизкејк без печење во кој ќе уживаат сите

И. Т.
Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска. Оваа извонредна мајсторка и една од...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) КУЛКУЛИ: Слатки кои се прават низ цела Индија за Божиќ

Еспресо
Кулкули се слатки кои се прават низ цела Индија за време на Божиќ. Тие се најпопуларни во регионот Гоа и можеби потекнуваат од португалската заедница...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(РЕЦЕПТ) ЦРНА ТОРТА: Задолжителен божиќен рецепт на Карибите

М. Г.
Црната торта е најголемата божиќна традиција во Тринидад и Тобаго. Луѓето од Карибите велат дека без неа Божиќ не би бил целосен. Се смета дека...