10.8 C
Скопје
09:34 - 10 декември, 2022

Ознака : здравје

Здрави навики Здравје Слајдер

Биолозите открија дека САРС-КоВ-2 може да ги активира „заспаните“ вируси

Еспресо
Научниците од Универзитетот Линкопинг (Шведска) открија дека САРС-КоВ-2 ги активира вирусите кои станале латентни во клетките по претходни инфекции, првенствено кај луѓе со синдром на...
Секојдневие Слајдер

Доколку имате проблеми со видот јадете храна богата со витамин А

Еспресо
Доколку имате проблеми поврзани со очите, намален вид, болки во коските или во мускулите, задолжително почнете да консумирате овошја и зеленчуци во чиј состав има...
Секојдневие Слајдер

Постојано ви е ладно? Тоа може да биде сериозен симптом!

Еспресо
Доколку ви е ладно бидејќи температурата за само еден ден паднала до -10 степени Целзиусови, тогаш тоа е сосема во ред, но ако вие се...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со Билјана Дебарлиева, водителка: Оптимистка сум, верувам дека утре ќе биде подобро од вчера

Јасмина Кантарџиева Димков
Во нејзината долгогодишна водителска кариера обработувала теми од најразлични области и сфери на животот и секојдневието. Сепак, Билјана е најмногу своја во темите поврзани со...
Здрави навики Здравје Слајдер

Утрински еликсир: Топла вода со лимон и куркума за добро здравје

Еспресо
Во индиската кујна куркумата е речиси главна состојка, но доколку не ви се допаѓа индиската храна, тогаш како да го вклучите овој прекрасен зачин во...
Здравје Слајдер

Препознајте ги главните симптоми поради кои доаѓа до внатрешно крварење

Еспресо
Кај внатрешното крвавење, количината на крв не мора секогаш да ја одразува реалната состојба на работите. Големи количини крв може да се наталожат некаде во...
Здрави навики Здравје Слајдер

Принцип на намалување на штети или подобро да се спречи отколку да се лечи

Еспресо
Подобро е да се спречи отколку да се лечи е реченица која секој ја знае уште од раното детство. Во современите системи на примарната здравствена...
Здрави навики Здравје

Исхраната од нашите предци: Протоколот на липосукциска исхрана вклучува консумирање здрави масти и протеини

Комерцијален текст
Оваа програма на исхрана нема никаква врска со операцијата липосукција, освен што има заедничка цел – брзо да ги стопи мастите во организмот. Затоа е...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо
Вестите за здравствената состојба на Салман Ружди „не се добри: тој најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб...
Секојдневие Слајдер

Метео&Здравје: Неделна временска прогноза на Славчо Попоски

Еспресо
Секоја сабота Славчо Попоски прогнозира какво ќе биде времето во Македонија, а ние ви носиме и здравствен совет.  – За време на овој викенд ќе...