4.8 C
Скопје
06:57 - 27 февруари, 2024

Ознака : витамини

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: (Не)соодветна употреба на витамини кај децата

Важно е да знаеме кога треба да се направи дополна на витамини кај децата, а тоа се неколку состојби: Дефицит на витамини, заради намален внес...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Како најлесно да го наутрализирате никотинот во вашето тело

Еспресо
Кога пушите цигара, никотинот циркулира во крвта во просек шест до осум часа. Поголемиот дел од тој никотин се елиминира во урината. Потребни се 48-72 часа...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Витамини кои побрзо лекуваат вирусни инфекции (вклучувајќи и Ковид варијанти)

Еспресо
И за превенција од грип и настинки, но и доколку сме веќе болни од виусна инфекција, петте неопходни витамини побрзо ќе не закрепнат. За време...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ИСХРАНА ВО БОЈА: Виолетови намирници полни со витамини и минерали

Еспресо
Секоја боја на храна содржи одредени хранливи материи кои се многу корисни за здравјето, било да се работи за ладно или за топло време. Затоа,...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

10 ВИТАМИНИ ЗА ПОБРЗО ТОПЕЊЕ НА КИЛОГРАМИТЕ ПРИ ВЕЖБАЊЕ: Оваа топ листа е библија за формирање на топ тело!

Еспресо
На сите ни е познато дека витамините ни се неопходни, без разлика дали вежбаме или не, но и тоа дека не сите витамини и не...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ВКЛУЧЕТЕ ГИ ОВИЕ ВИТАМИНИ И ПОБРГУ ЌЕ ОСЛАБНЕТЕ: Ова се најдобрите ТОП 5 за забрзано топење на масните наслаги

Еспресо
Одредени витамини помагаат во забрзано топење на килограмите додека внимавате на диетниот режим или пак, ако вежбате. Еве ги најдобрите и најнеопходните 5 за топење...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ПЕЧУРКИ: Шампиони по вкус и здравствени придобивки

Еспресо
Во 100 грама шампињони има многу малку калории, а од тоа 3,1 проценти се протеини, 0,3 проценти се масти и 3,2 проценти се јаглехидрати. Шампињоните...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ОВОЈ ВИТАМИН НЕ ТРЕБА ДА ГО ЗЕМАТЕ КАКО ДОДАТОК: Еве зошто

И. Т.
Долго време се сметаше дека додатоците на витамини се брз начин за надополнување на дневните потреби за хранливи материи што можеби ви недостасуваат, и дека...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Подгответе си витаминска бомба за подобар имунитет

И.Т.
Рецептите за напивки и други подготовки што го зајакнуваат имунитетот секако се добредојдени во сезона на страшни вируси, настинки и грипови. Во овој период, кога...
Здрави навики

Научниците открија дека витамините различно функционираат кај мажите и кај жените!

Еспресо
Почетокот на вакцинацијата против коронавирусот ќе означи почеток на крајот на пандемијата. Иако е во тек долга и макотрпна постапка, податоците сугерираат дека земањето мултивитамин...