Tag : витамини

Здравје Слајдер Физичко здравје

Научниците открија дека витамините различно функционираат кај мажите и кај жените!

Еспресо
Почетокот на вакцинацијата против коронавирусот ќе означи почеток на крајот на пандемијата. Иако е во тек долга и макотрпна постапка, податоците сугерираат дека земањето мултивитамин...
Инспирација и совети

За да се бори телото со коронавирусот, потребно е да ги внесувате овие витамини!

Еспресо
Лекарите ширум светот, меѓу кои и руските доктори, дошле до заклучок дека телото може успешно да му се спротивстави на коронавирусот ако ги има овие...
Инспирација и совети

Ситуации во кои магнезиумот може да ве спаси

Еспресо
Магнезиумот спаѓа во групата на најважните минерали и е животно важна состојка на клетките на организмот. Неговата главна улога е активирање на многубројни ензими вклучени...
Инспирација и совети

Ова го може само бадемот: Погледнете што ќе се случи ако го конзумирате секој ден!

Васко Спасоски
Бадемот содржи: витамини А, Ц, Д, Е, К, тиамин Б1, рибофлавин Б2, ниацин Б3, витамин Б5, витамин Б6, фолат Б9, холин. Минерали – калциум, бакар,...
Кујна Сцена

ИСХРАНА ВО БОЈА: Виолетови продукти богати со витамини и минерали

Igor
Секоја боја на храна содржи одредени хранливи материи кои се многу корисни за здравјето, било да се работи за ладно или за топло време. Затоа,...
Кујна Сцена

НЕКТАРИНИ: Дар од природата, чувари на вашите младост и здравје

Igor
Нектарините се вид на праска, вкусни се и се преполни со хранливи состојки кои позитивно влијаат врз имунитетот. Одличен извор се на каротен, калиум, флавониди,...
Кујна Сцена

Палачинки тортиљи полни витамини: Неверојатен оброк готов за 5 минути! (РЕЦЕПТ)

Igor
Комбинација од здрав зеленчук и наминирици ќе ви ја даде потребната доза на енергија… Состојки: – 4 големи тортиљи од интегрално или пченкарно брашно –...
Ви Препорачуваме Кујна

Оваа намирница треба често да ја користите во исхраната (ВИДЕО)

Igor
Компирот е најкористената намирница во континенталната исхрана. го подготвуваме на различни начини, а денес е тешко да се замисли диета без компир. Неговите љубителите ќе...
Сцена Убавина

Останете подолго млади со овие четири намирници

Igor
Авокадото е богато со влакна, калиум, витамините Е и Б и фолна киселина, па така му помага на крвниот систем, ја стимулира работата на мозокот...
Кујна Сцена

Интересен и поинаков – Појадок во чашка полна витамини, пробајте го задолжително!

Igor
Пробајте нешто различно, појадок во чашка полна витамини Потребно време за подготовка: 15 минути Потребни состојки (за две сервирања): 2 јаболка, излупени и исечени на...
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian