24.8 C
Скопје
14:28 - 13 август, 2022

Витамини кои побрзо лекуваат вирусни инфекции (вклучувајќи и Ковид варијанти)

И за превенција од грип и настинки, но и доколку сме веќе болни од виусна инфекција, петте неопходни витамини побрзо ќе не закрепнат. За време на новиот бран на Ковид погрижете се да бидете доволно снабдени со витамините кои го чуваат вашето здравје, па освен преку намирниците кои ги содржат, внесувајте ги и дополнително преку суплементи.

Витамин Ц

Го стимулира одбранбениот систем, силен е антиоксиданс, а за време на вирусната инфекција неговата доза треба да се зголеми на 3 г дневно. Големи количини од него наоѓаме во агрумите, брокулата, шипката, кивито, пиперката, зелката и компирот.

Цинк

За време на сезоната на вирусни инфекции, настинки и грип треба да се внесуваат дополнителни дози на цинк, најдобро преку суплементи. Освен што е одличен антиоксиданс, цинкот најмногу го подигнува имунитетот. Природни извори на цинк може да најдеме во црвеното месо (свинско и говедско), житарките, пченичните трици, спанаќот, боранијата, грашокот, јајцата, млекото, виното, семките од тиква и пивскиот квасец.

 

Витамин А

Важен е за работата на имунолошкиот систем, но и за одржување на функцијата на слузницата која е прва одбранбена линија од штетните бактерии. Витаминот А ќе го најдеме во џигерот, млекото и млечните производи, путерот, жолчката од јајце, морковот и рибата.

Витамин Д

На специфичен начин делува на имунолошкиот систем и го зголемува создавањето на антимикробни пептиди кои го уништуваат клеточниот ѕид на бактериите и вирусите. Најмногу го има во рибиното масло и месото, млекото и млечните производи, жолчката и печурките. За време на студените денови, кога не сме изложени на сончеви зраци, многу е важно да го зголемиме внесот на витамин Д.

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....