Категорија: Дестинации и Дегустации

Uncategorized Ви препорачуваме на СП Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ ЗА ДЕНЕС ПРЕДЛАГА: Печени пиперки со лук

Ј.К.Д
Сезоната на зимници е во тек. А на наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ НАПРАВИ ЛИСНАТИ КРОАСАНИ СО ДВЕ СОСТОЈКИ: За благ и лезетен почеток на неделата

Еспресо
Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторкmartiа во кујна – Мартина Трајаноска. Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking). Готви...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Југоисточна Азија, Литванија и Мароко

Еспресо
Појадокот кај нас знае да биде бурек или кифла со јогурт за тие што се „на нозе“ или класичните јајца или можеби ретро: леб со...
Ви Препорачуваме Ви препорачуваме на СП Дестинации и Дегустации Слајдер

(ФОТОГАЛЕРИЈА) СКОПЈЕ ПОСЛАТКО ОД КОГА БИЛО: „Денови на медот“ во главниот град

M.Р.
Во срцето на главниот град се одржува традиционалната манифестација „Денови на медот“. Граѓаните како вредни пчели брзаат „од цвет на цвет“ (од тезга на тезга)...
Ви Препорачуваме Ви препорачуваме на СП Дестинации и Дегустации Еспресо Женски печат Слајдер

(ФОТО)РАЗГОВОР СО ГОРАН БАКРЕВСКИ: Појдете во Битола на домашно пивце

Еспресо
Во Битола има микро-пивара водена од браќата Горан и Марјан Бакревски, кои сега за сега произведуваат пиво за најблиските, но во блиска иднина ќе произведуваат...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) МАФИНИ ОД ТИКВА СО ЦИМЕТ: Пречекајте ја есента со уживање

Еспресо
Во САД традиционално, есента се пречекува со храна со зачин на тиква и цимет, а омилен десерт што совшено ја спојува таа комбинација се мафините....
Ви препорачуваме на СП Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ НАПРАВИ ПОЛНЕТИ ПЕЧУРКИ: Решен проблемот за саботна закуска

Еспресо
Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска. Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking). Готви...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Јужна Америка, Грузија и Кореа?

Еспресо
Појадокот кај нас знае да биде бурек или кифла со јогурт за тие што се „на нозе“ или класичните јајца или можеби ретро: леб со...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ НАПРАВИ ПОСНИ БУРГЕРИ: И петок е ден за бургер

Еспресо
Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска. Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking). Готви...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ТОСКАНА: „Риболита“ – рецепт за супа со леб кој се пренесува со генерации

Еспресо
Секое семејство од Тоскана има рецепт за оваа супа, рафиниран и пренесуван со генерации. Името значи „повторно варено“, повикувајќи се на фактот дека најчесто се...