9.8 C
Скопје
00:34 - 27 февруари, 2024

Ознака : јајца

Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

(Видео) „Тој не е мој крал“: Уапсен е човекот кој фрлал јајца кон Чарлс Трети

Еспресо
Меѓу уапсените на церемонијата на крунисување на британскиот крал Чарлс Трети беше и Патрик Телвел (24), млад човек кој неодамна беше осуден на 100 часа...
Дестинации и ДегустацииЛајфстајлСлајдерСтилХрана

Што со јајцата по велигденскиот ритуал на кршење? Идеи за преслатки јадења

Еспресо
Искористете ја вашата фантазија и од јајцата кои се скршени направете интересни пиленца, зајчиња, бубамари…Во подготовката на овие преслатки мезиња вклучете ги и вашите деца,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Видео) Не само Чарлс Трети, еве кои политичарии беа гаѓани со јајца, домати, компири…

Еспресо
Денес кралот Чарлс III од Велика Британија и неговата сопруга, кралицатаКамила, беа нападнати со јајца при посетата на Јорк. Биле порошени три-четири јајца, но невештиот...
СветСлајдерСцена

(Видео) Кралот Чарлс Трети и Камила гаѓани со јајца, „оваа земја е изградена врз крвта на робовите“

Еспресо
Кралот Чарлс III и кралицата Камила биле нападнати за време на посетата на градот Јорк. Како што пренесува Дејли Мејл, во моментот кога монархот и...
ЗдравјеСлајдер

Здрави намирници после кои нема да бидете гладни подолго време

Еспресо
Киселите краставички, јаткастите плодови, јаболката се само еден дел од различните видови на намирници после кои нема да посакате друга храна и ситоста ќе трае...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

СУПЕР ИДЕЈА за брз рецепт од велигденските јајца: Поховани полнети јајца по кои ќе го запомните вкусот на Велигден!

Еспресо
Што да направите со преостанатите велигденски јајца? Ви носиме фантастичен рецепт.  Намирници 12 варени јајца, 2 свежи жолчки, 100 грама шунка, 100 грама пармезан, брашно,...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниЛајфстајлСлајдерСтил

ФАБЕРЖЕ: Приказна за велигденските јајца

Еспресо
Велигденските јајца „Фаберже“ како уметнички предмети и денес воодушевуваат и предизвикуваат внимание. Последниве години станаа објекти по кои лудуваат руските тајкуни, кои не прашуваат за...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоНаши ФациСлајдерСцена

(ФОТО) ВЕЛИГДЕНСКАТА ТРПЕЗА на ВИКИ ЧАДИКОВСКА: Шарени велигденски јајца и голема домашна торта со јагоди!

М. Р.
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение. Славењето на големиот христијански празник Велигден е еден од најубавите периоди во годината.Традиционалното...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Кога мора да ги фрлите велигденските јајца? СОВЕТИ ОД НУТРИЦИОНИСТКА :„Вапсаните јајца може да бидат опасни“

Еспресо
Велигденските јајца најдобро е да се јадат во рок од три до четири дена по варењето бидејќи дотогаш сигурно не се расипани, а потоа мора...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ВЕЛИГДЕНСКА ФАНТАЗИЈА: И скршените јајца може да бидат одлични за бојадисување

Еспресо
Искршените варени јајца може да се користат и за боење, а текстурата ќе изгледа како јајце од диносаурус. Полнети шарени јајца Наместо класичните обоени јајца,...