30.8 C
Скопје
14:10 - 10 август, 2022

Ознака : германија

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Прв педијатриски случај на мајмунски сипаници во Германија: заразено четиригодишно девојче

Еспресо
Се појави педијатриски случај на мајмунска сипаница, кој е прв познат во Германија: заразено е 4-годишно девојче од Пфорцхајм, на југозападот на земјата, ова го...
Свет Слајдер Сцена

(Фото) Џони Деп се дружи со фановите пред концертот во Офенбах; Џеф Бек:„Со векови не сум сретнал креативен партнер како Деп“

Еспресо
Популарниот глумец, веројатно најпопуларен во светот по судењето со поранешната сопруга Амбер Херд, се сретна и подружи со своите фанови пред концертот во Офенбах, Хесен,...
Цвеќе

(Фото сторија) Македонски пресладок двор во Германија: Валерија ни покажа како да се уреди мал простор

jasmina.kantardzieva
Валерија Атанасовска е Македонка со адреса на живеење во Германија.  Семејството Атанасовски живее во живописното германско село Доквајлер, на три километри од градот Даун. Валерија...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Гаспром скрати 40% од гасот за Германија, цените растат; Берлин: „Засега нема проблем“

Еспресо
Скратување од „технички причини“, но Германија губи речиси една четвртина од потребите за гас: рускиот гигант Гаспром најави намалување за 40% на испораките што пристигнуваат...
Ви Препорачуваме Дестинации и Дегустации Слајдер

(Фото сторија) По 40 години во Германија, се вратија во Македонија, „Поубаво од тука нема, спокој, двор, цреши…“, Трајанка и Тамуш ја раскажаа нивната приказна

Ј.К.Д
По цели 40 години живот поминат во средената и финансиски стабилна земја, Германија, Трајанка Лазарова и нејзиниот сопруг Тануш се вратија во родната земја –...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Животни Приказни Слајдер

(ФОТО+ВИДЕО) Внуката на Ѓорѓија Пулевски, преубавата Ана, ја освојува и Германија како лекарка на Црвениот крст

С.М
Ана Коцева е една од потомците на големиот македонист, преродбеник  и револуционер Ѓорѓија Пулевски, автор на првите речници на македонски јазик и на првата печатена...
Ви Препорачуваме Еспресо

Се бројат штетите по торнадото во Германија: откорнати покриви и дрвја; надлежните апелираат граѓаните да останат дома

Еспресо
Се бројат штетите во Германија, по силното торнадо што го погоди Падерборн, во западна Германија, при што беа повредени најмалку 30 лица. На видеата на...
Ви Препорачуваме Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

Македонски двор во Германија кој одзема здив: Ане ни ги отвора вратите на цветниот рај

Ј.К.Д
Семејство Станисавовски живеат во Германија, имаат двор од соништата, и од мали нозе ги учат нивните дечиња за љубов кон природата.  Разговараме со Ане, по...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Барате работа во Германија? Ќе најдете! Побарувачката е огромна, во план е укинување на забраните за работа за странци

Еспресо
Побарувачката за работници во Германија сега е поголема од кога било, пренесува германската агенција „дпа“ („dpa“). Подобрувањето на состојбата со коронавирусот во Европа придонесе за...
Балкан Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

ВРТОГЛАВО расте инфлацијата во Европа: 7,3% во Германија, 9,8% во Шпанија, и несреќно изненадување – во Турција што ќе се одрази на нашиот пазар!

Еспресо
Трошоците за енергија се главниот фактор. Во еврозоната, растот на цените веќе е речиси три пати поголем од целта од 2%. Во многу европски земји...