-3.2 C
Скопје
00:59 - 9 февруари, 2023

Ознака : велигден

Наши Фаци Слајдер Сцена

БОБАН РАЈОВИЌ ПОТРЕСЕН ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ: Познатиот пејач настапувал во близина на епицентарот на земјотресот кој ја погоди Босна и Херцеговина

М.Р.
Познатиот пејач Бобан Рајовиќ со синот бил на неколку километри од епицентарот на земјотресот кој вознемири граѓаните на Босна и Херцеговина, а притоа предизвика материјални...
Ви Препорачуваме Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

СУПЕР ИДЕЈА за брз рецепт од велигденските јајца: Поховани полнети јајца по кои ќе го запомните вкусот на Велигден!

Еспресо
Што да направите со преостанатите велигденски јајца? Ви носиме фантастичен рецепт.  Намирници 12 варени јајца, 2 свежи жолчки, 100 грама шунка, 100 грама пармезан, брашно,...
Ви Препорачуваме Животни Приказни Лајфстајл Слајдер Стил

ФАБЕРЖЕ: Приказна за велигденските јајца

Еспресо
Велигденските јајца „Фаберже“ како уметнички предмети и денес воодушевуваат и предизвикуваат внимание. Последниве години станаа објекти по кои лудуваат руските тајкуни, кои не прашуваат за...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ПОСТВЕЛИГДЕНСКА ДИЕТА СО ВАРЕНИ ЈАЈЦА: За 6 дена се топат 3 килограми

Еспресо
По завршувањето на празниците обично излегуваме со некој килограм повеќе зашто нормално тогаш трпезата е побогата од вообичаеното. А веруваме дека од велигденските јајца се...
Балкан Ви Препорачуваме Слајдер Сцена

(ФОТО) ЦЕЦА со сестра ѝ НА ПОЛНОЌНА ЛИТУРГИЈА ВО ХРАМ: Велигден со сите адети!

Еспресо
Вчеравечер во црквата Свети Сава во Белград се одржа полноќна литургија, а присуствуваа многу познати личности, меѓу кои и Цеца Ражнатовиќ. Како и обично, меѓу...
Ви Препорачуваме Ви препорачуваме на СП Еспресо Наши Фаци Слајдер Сцена

(ФОТО) ВЕЛИГДЕНСКАТА ТРПЕЗА на ВИКИ ЧАДИКОВСКА: Шарени велигденски јајца и голема домашна торта со јагоди!

М. Р.
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение. Славењето на големиот христијански празник Велигден е еден од најубавите периоди во годината.Традиционалното...
Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА, НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА: Православните верници денеска го празнуват најголемиот христијански празник Велигден

М.Р.
Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

(ВИДЕО) Путин на велигденска литургија во Соборен храм, нападите врз Украина нè стивнаа ни ноќва

Еспресо
Додека траат нападите врз Украина, Путин е на велигденската литургија во Москва. Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на велигденската литургија во Соборниот храм Христос Спасител...
Ви Препорачуваме Дестинации и Дегустации Женски печат Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ВЕЛИГДЕНСКА ФАНТАЗИЈА: И скршените јајца може да бидат одлични за бојадисување

Еспресо
Искршените варени јајца може да се користат и за боење, а текстурата ќе изгледа како јајце од диносаурус. Полнети шарени јајца Наместо класичните обоени јајца,...
Наши Фаци Слајдер Сцена

(ФОТО) ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА во БОИТЕ на ВИНОЖИТОТО: Верица Пандиловска подготвена за големиот христијански празник

М.Р.
Славењето на големиот христијански празник Велигден е еден од најубавите периоди во годината. Традиционалното фарбање на јајцата кое започнува на Велики Четврток го обележува почетокот...