28.8 C
Скопје
22:47 - 4 јули, 2022

Категорија: Чудесни жени

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер Чудесни жени

Во Тексас се врати на сила законот од 1925 година против абортусот: затворска казна за абортус! 

Еспресо
Контроверзнит јавен обвинител Кен Пакстон соопшти дека е вратен на сила законот за абортус од 1925, а оние кои практикуваат абортусот ќе одат во затвор....
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер Чудесни жени

Олена Зеленска за Аманпур: „Јас сум како плакар преживеан во срушена зграда во Бородинка“, „Не можеме да го видиме крајот на нашето страдање“

Еспресо
Пет месеци војна ги принуди Украинците да ги приспособат своите очекувања. Откако се подготвија за конфликт за кој мислеа дека ќе биде спринт, многумина сега...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Животни Приказни Слајдер Чудесни жени

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д
Таа е прва жена премиер на скандинавска земја. Нејзината енергија и харизма ја споредуваа со онаа на Ангела Меркел, а шведскиот печат ја нарече „булдожер“....
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Свет Слајдер Сцена Чудесни жени

„Иванка Трамп абортираше уште на училиште“: бура на твитот на поранешна пријателка

Еспресо
Лорен Санто Доминго, поранешна пријателка на ќерката на поранешниот претседател Доналд Трамп, на Твитер објави дека Иванка доброволно абортирала пред неколку години. Немаше официјални реакции,...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Животни Приказни Слајдер Чудесни жени

Која била Џејн Ро, односно Норма, жената која била искористена за легализирање на абортусот во САД

Ј.К.Д
Во овие денови, кога Америка се соочува со новиот закон за забрана на абортусот, често се спомнува случајот „Ро против Вејд“ од 1973 година, кој...
Еспресо Женски печат Слајдер Чудесни жени

Се крeва гласот на славните жени во САД: „Згрозена сум од одлуката на судот“, „фрустрирана сум!“, „не можам да поднесам ни да помислам на тоа“…

Еспресо
По одлуката на судот за забрана на абортус во САД, гласот на славните и моќни жени (па дури и мажи) се крена и се уште...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер Чудесни жени

Што ќе се случува во САД со забраната за абортус: Новите закони најнеправедни за сиромашните жени, големите компании застануваат зад правото на своите вработени

Ј.К.Д
Девет држави веќе воведоа конкретни закони со кои речиси целосно го забрануваат, а се очекува и други да го сторат тоа наскоро Со поништувањето на...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер Чудесни жени

Габриела Кулебанова: Интегритет се гради со искуство и со вредности и квалитети што ги поседувате

Јасмина Кантарџиева Димков
Со потпретседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Габриела Кулебанова разговараме за актуелната состојба во бизнис-секторот, за жените претприемачи и за проблемите со кои се соочуваат...
Ви Препорачуваме Женски печат Свет Слајдер Сцена Чудесни жени

ШОКАНТНО: Врховниот суд на САД е подготвен да го укине правото на абортус! „Време е да се слуша Уставот и да се врати прашањето за абортусот на избраните претставници на народот“

Еспресо
Врховниот суд има намера да гласа за укинување на законот од 1973 година со кој се гарантира правото на абортус во САД. Ова го откри...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер Чудесни жени

(ФОТО) Индијанско потекло, топли, кафени очи и остри црти на лицето: Првиот супермодел, Марион Морхауз

Еспресо
Манекенката Марион Морхауз, родена во 1906 година популарноста ја стекнала на крајот на 20-те години од минатиот век. Денес таа се смета за првиот супермодел....