Категорија: Слајдер

Дестинации Лајфстајл Слајдер

Кај Маја и Душица на домашни специјалитети од кои ќе ви се отворат сите чакри

Јасмина Кантарџиева Димков
Две пријателки направија „бум“ со нивните оригинални, домашно произведени мармалади и слатка со чудесни вкусови и со сушените охридски домати во маслиново масло, ама и...
Здравје Истражувања Слајдер

Воспаление на срцевиот мускул кај помлади мажи од мРНА вакцините почесто од очекуваното

Еспресо
Агенцијата соопштила дека сè уште го испитува потенцијалниот ризик и дека сè уште не дошла до конечен заклучок за причинско-последичната врска помеѓу вакцината и миокардитисот...
Здрави навики Здравје Слајдер

Прва помош кај напад на жолчка

Еспресо
Нападот на жолчка може да биде многу драматичен, се појавуваат болки во горниот десен дел на стомакот, со придружни симптоми на повраќање и мачнина. Првата...
Здравје Семејство Слајдер

Не паничете: Што да направите ако ви се заглави коска од риба во грлото?

Еспресо
Важно е да бидете смирени. Пред сè, пробајте неколку корисни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од коската во грлото. Ако не ви...
Лајфстајл Секојдневие Слајдер

Зна­че­ње­то на бо­и­те во до­мот: Црве­на­та е на до­ми­на­ци­ја и моќ, сината ги контролира негативните емоции

Еспресо
Иа­ко се­кој од нас има оми­ле­ни бои во кои ужи­ва во сво­јот дом, се­пак, прив­рза­ни­ци­те на фенг шуи има­ат по­се­бен став око­лу тоа, да­ли ток­му...
Еспресо Лајфстајл Ретро Слајдер

Вистинската приказна за Зона Замфирова: Румени усни и образи бели како сомот, а под елекот се оцртувале бујните гради

Еспресо
Евросима Кијаметовиќ, позната како Зона, дошла во Белград за време на Првата светска војна, а тука и починала. – Вие младите девојки, веднаш вадите сѐ...
Женски печат Разговори Слајдер

На падините под Јакупица со Тања Благоевиќ: Избрав да бидам чудо, како деца ни се и козите, билките, змиите, ластовичките…

Пред десет години новинарката Тања Благоевиќ одлучила да ги остави лошите навики и да започне сосема нов живот на падините на Јакупица. Денес е сигурна...
Женски печат Слајдер Чудесни жени

Хелен Келер: Слепа сум, но гледам, глува сум, но слушам!

Еспресо
Пред да започне моето образование, напишала Хелен, бев како брод загубен во густа магла кој го бараше брегот, но немав компас за да пристигнам до...
Женски печат Разговори Слајдер

Кристина Арнаудова Петровски: Секогаш кога ќе речам не можам повеќе, се будам со нов елан и повторно пробувам!

Пред шест години Кристина Арнаудова го основаше Здружението за хумано-општествен развој „Проект среќа“, кое се залага за промени за подобар статус на сите деца. Работат...
Здравје Интервјуа Слајдер

Д-р Ана Глигиќ, вирусолог: Корановирусот полека се гаси сам по себе, не треба трета доза на вакцина

Теодора Циклевска
Досега се откриени неколку мутации на ковид-19, а од неодамна и индискиот сој, т.н. двоен мутант, кој засега во регионот е регистриран во Грција, Хрватска...