15.8 C
Скопје
23:06 - 19 мај, 2022

Ознака : здрави навики

Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

Најдобра храна за здравјето на белите дробови: Докажано е дека витаминот Д го намалува ризикот од напади на астма

Еспресо
Здравите масти, зелката, брокулата, морковот, портокалот, рибата, особено лососот, интегралните житарки и пробиотиците го спречуваат воспалението на грлото и бронхиите, го зајакнуваат имунитетот и го...
Здрави навики Здравје Слајдер

ЗЕЛЕНЧУК КОЈ ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД КАРЦИНОМ ЗА 45 ПРОЦЕНТИ: Кој е тој?

М.Р.
Според една нова студија, честата потрошувачка на печурки е поврзана со помал ризик од рак. Со систематски преглед и мета-анализа испитаa 17 студии за рак...
Здрави навики Здравје Слајдер

Што ќе се случи со вашето тело доколку ПОЈАДУВАТЕ ОВЕСНА КАША секој ден?

М.Р.
Најлошото нешто што може да ви се случи по активно појадување овесна каша цел еден месец е тоа што, најверојатно, по еден месец – повеќе...
Здрави навики Здравје Слајдер

Што ви порачуваат БОЛКИТЕ што ги чувствувате во ТЕЛОТО?

Еспресо
Нашето физичко здравје е тесно поврзано со нашето ментално здравје и обратно. Секојдневните грижи и стресот често се манифестираат низ различни физички болки и проблеми....
Здрави навики Здравје Слајдер

МИСЛИМЕ ДЕКА Е ЗДРАВА, А НЕ Е: Штетна храна што ни се крие под нос

Еспресо
Погрешните диети може да предизвикаат многу поголеми здравствени проблеми отколку цигарите или хамбургерите. На оваа листа ќе најдете многу продукти кои се дел од вашата...
Здравје Истражувања Слајдер

ИНТЕГРАЛНИ ЖИТАРКИ: Воведете ги во исхраната за здравје и регулација на висок притисок

Еспресо
Со воведување на поголеми количини на интегрални житарки во исхраната, може да се спречи појава на хипертензија кај луѓето, се вели во едно од истражувањата...
Здрави навики Здравје Слајдер

РИЗНИЦА НА ЗДРАВЈЕ: Оваа пролетна билка е вистински дар од природата

Еспресо
Јагликата има многу долга историја на употреба, а особено е користена при лекување на состојбите кои подразбираат појава на грчеви, многу болни грчеви, парализа и...
Здрави навики Здравје Слајдер

ИСХРАНА ВО БОЈА: Виолетови намирници полни со витамини и минерали

Еспресо
Секоја боја на храна содржи одредени хранливи материи кои се многу корисни за здравјето, било да се работи за ладно или за топло време. Затоа,...
Здрави навики Здравје Слајдер

ВЧЕРА СЕ НАПИВТЕ МАЛКУ ПОВЕЌЕ? Пробајте ги овие руски лекови за мамурлак

Еспресо
Покрај сите стереотипи за Русите во однос на вотката и исхраната, постојат и бројни кажувања за начинот на кој се справуваат со мамурлакот. Така, следниот...
Здрави навики Здравје Слајдер

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ ЗГРУТЧУВАЊЕ НА КРВТА: Како да се справите со тромбоза

Еспресо
Згрутчувањето на крвта може да се појави насекаде и треба сме многу внимателни. Со промена на животниот стил и свесен начин на исхрана може да...