11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

Ознака : здравствени придобивки

Здрави навики Здравје Слајдер

НАЈЛЕКОВИТИОТ КОРЕН НА ПЛАНЕТАТА: Чистач на крв, маснотии, воспаленија и што ли уште не

И. Т.
Коренот рен содржи скоро 5 пати повеќе витамин Ц од најпознатите цитруси – лимон и портокал. Тука се и другите бројни состојки кои дејствуваат како...
Здрави навики Здравје Слајдер

Редовната употреба на сауна има многу слични придобивки како и вежбањето

И. Т.
Се покажа дека редовната употреба на сауна ги има истите придобивки како и правењето кардиоваскуларни вежби, се вели во студијата објавена во списанието „Experimental Gerontology“....
Здравје Истражувања Слајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.
Луѓето кои консумираат повеќе млечни масти имаат помал ризик од кардиоваскуларни заболувања отколку оние кои ги консумираат во помала мерка, покажува новата студија. Меѓународен тим...
Здрави навики Здравје Слајдер

БРОЈНИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ: Сливи за поцврсти коски и витка линија

И. Т.
Сливите се од истото семејство како кајсиите, праските и нектарините, но тука завршуваат сличностите. Всушност, сливите нудат многу поголема разновидност кога станува збор за нивниот...
Здрави навики Здравје Слајдер

ЧУДЕСНО РАСТЕНИЕ: Кантарионот ги ублажува и симптомите на депресија

И. Т.
Кантарионот е познат како лек за разни заболувања. Расте на пасишта, ливади, карпести предели и цвета од мај до септември, во зависност од климата. Може...
Здрави навики Здравје Слајдер

Брусница: Моќен заштитник на здравјето и најдобар лек за воспаленија на уринарниот тракт

И. Т.
Брусницата потекнува од Северна Америка и најчесто се употребуваат нејзините сушени плодови. Во народната медицина ова овошје се смета за заштитник на здравјето и важи...