18.8 C
Скопје
16:02 - 20 април, 2024

Категорија: Истражувања

Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдрави навикиЗдравјеИнтервјуИнтервјуИстражувањаСемејствоСлајдер

Интервју со д-р. Едип Беќироски: Вирусот „кракен“ колку повеќе се шири толку повеќе има можности за мутации

Јасмина Кантарџиева Димков
Иако првичните информации укажуваат дека новиот сој на ковид-19 наречен „кракен“ предизвикува блага клиничка слика, сепак брзината на ширење на оваа подваријанта е загрижувачка, вели...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдрави навикиЗдравјеИстражувањаСлајдер

Докажано со нова „ин виво“ студија: Природна стратегија за намалување на времетраењето и интензитетот на вирусни инфекции – со антиоксиданси против вируси

Еспресо
Со новата „ин виво“ научноистражувачка студија се потврдува дека производот Ge 132+ Natural може да доведе до слабеење на оксидативниот стрес. Етичката комисија за истражување...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеИстражувањаСлајдер

Како да го препознаете? Нов коронавирус доаѓа од Катар, британските доктори предупредуваат на камилски грип

Еспресо
Властите во Велика Британија ги предупредија тамошните лекари да бидат внимателни кога станува збор за навивачите кои се враќаат од Светското првенство во Катар, кои...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеИстражувањаСлајдер

Пасивно-агресивните луѓе се кријат зад молчењето и прикриената лутина

Еспресо
Пасивната агресија е одбранбен механизам кој доведува до индиректно манифестирање на агресијата кон другите преку пасивност или неделување, саботажа… Основниот начин на кој функционираат овие...
ЗдравјеИстражувања

„Скриените“ симптоми на дијабетесот кои многумина ги игнорираат се главната причина поради која оваа болест е толку присутна меѓу луѓето

Еспресо
Симптомите на зголемено ниво на шеќер во крвта долго остануваат незабележани, што го зголемува ризикот од развој на срцеви проблеми или оштетување на нервите. Како...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Како се пие парацетамолот и зошто треба да бидете претпазливи со него?

Еспресо
Парацетамол е генеричко име за еден од најкористените лекови за температура и болка. Можете да го најдете како поединечен лек под различни фабрички имиња (фебрицет,...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Дел од проблемот со дебелеењето се должи на ДНК на човекот

Еспресо
Науката со години тврди дека вишокот килограми не е предизвикан само од недостаток на дисциплина и прејадување. Истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон открија десетици...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Откриено која крвна група е повеќе склона кон крвни згрутчувања

Еспресо
Откако почна вакцинацијата против ковид-19, крвните згрутчувања станаа тема за која почесто се зборува, поради компликациите поврзани со вакцинирањето. Без оглед дали спаѓате во ризична...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдравјеИстражувањаСлајдер

Откриен нов вирус од животинско потекло во Кина: заразени 35 лица, сличен но поопасен од Ковид-19

Еспресо
Оваа вирусна инфекција, како што е прикажано во студијата спроведена од научници од Кина и Сингапур, предизвикува симптоми како треска, замор, кашлица, но може да...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Како да се храните според крвната група, за да бидете и здрави и витки

Еспресо
Сите наши предци припаѓале на крвната група нулта, живееле во ограничен простор за живеење, јадејќи иста храна, така што никакви промени не биле неопходни. Со...