33 C
Скопје
16:30 - 25 јуни, 2024

Ознака : куркума

ЗдравјеСлајдер

Девет домашни лекови за ублажување на артритисот и болните зглобови

Еспресо
Артритисот е хронична прогресивна воспалителна болест, која ги зафаќа најчесто носечките зглобови (рацете и нозете). Предизвикува болка, здрвување, отекување и ограничување на движењето и функцијата...
ЗдравјеСлајдер

Освежена кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Еспресо
Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ВРАЌАЊЕ НА ПРИРОДНОТО: Шест природни лекови против зголемен крвен притисок, а сите ги имаме дома

Еспресо
Ве мачи високиот крвен притисок? Постојат и алтернативни начини за намалување на притисокот. Сирови бадеми Ако секојдневно јадете по шака сирови бадеми може да допринесете...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ТРИ МОЌНИ ЗАЧИНИ КОИ ГИ ЧИСТАТ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Светото тројство за прочистување од цигари и токсини

Еспресо
Истражувањата покажале дека со конзумирање на одредени намирници можеме да му помогнеме на телото да се прочисти од токсините во организмот. Кога сме кај чистење...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ТЕЧНО ЗЛАТО: Млеко со куркума кое ќе ве излечи

И. Т.
Куркумата е портокалово-жолт зачин од Индија, блиска роднина на ѓумбирот и со право се нарекува суво злато. Во Ајурведата, куркумата е позната како моќен антиоксиданс...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Куркума: откријте ги рецептите кои лекуваат алергии и воспаленија!

Еспресо
Куркумата се користи за ублажување на разни заболувања, вклучително и на алергиите. Најважните карактеристики на куркумата се: куркумин, соединение што го стимулира работењето на респираторниот...
Секојдневие

Подобрете го имунитетот со овој напиток од куркума

Еспресо
Куркумата традиционално се користи за спречување на кардиоваскуларни и невродегенеративни заболувања, како и за ублажување на дигестивните нарушувања, а чaјот од куркума претставува еден од...
Дестинации и Дегустации

ЗЛАТНА ПАНАКОТА: Десерт кој ќе го обожавате (РЕЦЕПТ)

Igor
Дали некогаш сте помислиле дека можете да направите панакота која ќе биде и слатка и здрава во исто време? Златната панакота е инспирирана од златното...
Здравје

ОВИЕ ДВА ЗАЧИНА во топла вода ќе направат ЧУДО за вашиот организам

Igor
Кога страдате од некое нарушување или заболување, најважно е да ги следите препораките на вашите лекари, но и да се распрашате кои природни лекови можете...
Секојдневие

Жолт индиски пилинг од куркума кој ја чисти кожата за само 20 минути

Igor
Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е...