2.8 C
Скопје
04:18 - 19 април, 2024

Ознака : лук

ЗдравјеСлајдер

Девет домашни лекови за ублажување на артритисот и болните зглобови

Еспресо
Артритисот е хронична прогресивна воспалителна болест, која ги зафаќа најчесто носечките зглобови (рацете и нозете). Предизвикува болка, здрвување, отекување и ограничување на движењето и функцијата...
ЛајфстајлСекојдневие

Трик од искусни домаќинки: Како свежиот лук да трае долго

М.Р.
Лукот не е лесен за чување бидејќи често се случува да започне да ‘рти. Еве еден трик, кој не само што ќе ви помогне да...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

„Антибиотик“ одгледуван под земја: Војниците во двете светски војни го користеле како превенција

М. Р.
Неодамнешно истражување кое е спроведено од Државниот универзитет на Вашингтон тврди дека состојка пронајдена во лукот е за 100 пати поефективна од двата најпопуларни антибиотици...
Дестинации и Дегустации

ВРЕМЕ Е ЗА РУЧЕК: Пилешки копани со лимон, лук и рузмарин подготвени за половина час

М.Р.
Лимонот и лукот ќе му дадат посебна арома и вкус на пилешкото месо. Лесното приготвување дополнително ќе ве привлече, а овој нов рецепт ќе стане...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ВРАЌАЊЕ НА ПРИРОДНОТО: Шест природни лекови против зголемен крвен притисок, а сите ги имаме дома

Еспресо
Ве мачи високиот крвен притисок? Постојат и алтернативни начини за намалување на притисокот. Сирови бадеми Ако секојдневно јадете по шака сирови бадеми може да допринесете...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ТОП 10 НАМИРНИЦИ – Најдобри чистачи на црниот дроб

Еспресо
Црниот дроб е исклучително важен орган во телото. Тој чисти од отрови, ги разградува хормоните и го одржува нивото на шеќер во крвта. Затоа ви...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ЛУКОТ Е КРАЛСКА НАМИРНИЦА ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ, НО НЕ СМЕЕТЕ ДА ЈАДЕТЕ ПОВЕЌЕ ОД ОВАА КОЛИЧИНА: Во спротивно може да ви наштети!

Еспресо
Лукот содржи најмалку десетина антиоксиданси кои освен што го зајакнуваат имунолошкиот систем, го намалуваат холестеролот, делуваат против згрутчувањето на крвта и го спречуваат општото влошување...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ТРИ МОЌНИ ЗАЧИНИ КОИ ГИ ЧИСТАТ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Светото тројство за прочистување од цигари и токсини

Еспресо
Истражувањата покажале дека со конзумирање на одредени намирници можеме да му помогнеме на телото да се прочисти од токсините во организмот. Кога сме кај чистење...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

НАМИРНИЦИ КОИ ЌЕ ВЕ ЗАГРЕАТ И ЌЕ ВИ ГО ЗАЈАКНАТ ИМУНИТЕТОТ: Ја подобруваат циркулацијата и се многу вкусни

И. Т.
Зимата и студеното време се голем фактор кој негативно влијае на имунитетот. Бидејќи е сезона на вируси и настинки, одлично би било да знаете како...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ИСЧИСТЕТЕ ГИ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Три проверени природни прочистувачи

Еспресо
Истражувањата покажале дека со конзумирање на одредени намирници можеме да му помогнеме на телото да се прочисти од токсините во организмот. Кога сме кај чистење...