5.8 C
Скопје
19:04 - 6 декември, 2023

Категорија: Здрави навики

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Шизофренија

Еспресо
Шизофренијата е заболување што опфаќа околу 1% од светската популација и е едно од десетте водечки причини за попреченост. Раниот третман може да помогне да...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Клиниката „Жан Митрев“ е медицински партнер на ЖРК „Ѓорче Петров“

Еспресо
За контролните прегледи на ракометарките ќе се грижи тим од доктори специјалисти, предводен од д-р Виолета Николов, специјалист гинеколог. Клиниката „Жан Митрев“ е медицинскиот партнер...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од клиника „Жан Митрев“: Пет клучни совети за одржување добро здравје кај мажите

Еспресо
Следењето на овие едноставни совети, ќе ви помогнат да се чувствувате посреќно, поздраво и подобро подготвени за да уживате максимално во животот. Зафатените распореди често...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Препознајте кога ве мачи грип, а кога настинката

Еспресо
Слични по симптомите, и настинката и грипот владеат кога ќе почнат да паѓаат надворешните температури. Студот сам по себе не носи настинка или грип, но...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Синдром на карпален канал

Синдромот на карпален канал е најчеста форма на периферна компресивна невропатија, која настанува како последица на притиснат медијален нерв во карпалниот канал на рачниот зглоб....
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

(Видео) Отишла на операција на смалување на желудник, сега цел живот ќе живее како билка : Ѝ го пресекле хранопроводникот, мора да се храни засекогаш на цевка!

Еспресо
Луиз Бредли (33) направи операција на гастричен бајпас во Турција за да ослабне. Таа го променила својот живот, но и го ставила во опасност своето...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеИнтимаЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Зошто некои луѓе умираат во сон? Лекарите даваат детално објаснување што се случува и зошто

Еспресо
Зошто некои луѓе умираат во сон? Еминентни лекари ги објаснија најчестите причини и објаснија дали може да се спречи ноќната смрт. Постојат многу причини зошто...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Липо искуство на Зоран Најдовски, кинолошки судија: Маснотиите се стопија, се претворија во енергија

Ј.К.Д
Најдовски за липосукциската исхрана знаел одамна, преку медиумите, но најпосле се одлучил да го проба третманот по препорака на свој близок пријател, кој веќе ја...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ментално здравје?

Еспресо
Менталното здравје ја вклучува нашата емоционална, психолошка и социјална благосостојба. Тоа влијае врз начинот на кој размислуваме, чувствуваме и делуваме кога се соочуваме со животот....
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Дијагностицирање на синдромот ,,млитаво дете“

д-р Катерина Василева-Димовска
Клиничките иследувања се клучни за дијагноза на овој синдром. Од пресудно значење е тие да се спроведат уште во периодот веднаш по раѓањето, бидејќи на...