19.8 C
Скопје
22:05 - 14 јуни, 2024

Ознака : дијабетес

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Подготовка пред патување доколку имате дијабетес

Еспресо
Со правилно планирање и постојана грижа, можете да уживате во вашиот одмор додека одржувате добра контрола на вашиот дијабетес. Доколку имате дијабетес и се подготвувате...
Здравје

Вака подготвениот појадок го држи шеќерот под контрола и го намалува ризикот од дијабетес

Еспресо
Дијабетесот тип 2 предизвикува проблеми со производството на инсулин, а како резултат на тоа, шеќерот во крвта може да порасне на ризично ниво. Ако состојбата...
ЗдравјеИстражувања

„Скриените“ симптоми на дијабетесот кои многумина ги игнорираат се главната причина поради која оваа болест е толку присутна меѓу луѓето

Еспресо
Симптомите на зголемено ниво на шеќер во крвта долго остануваат незабележани, што го зголемува ризикот од развој на срцеви проблеми или оштетување на нервите. Како...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеСлајдер

Рани симптоми кои укажуваат дека детето можеби има дијабетес тип 1

Еспресо
Најчестиот од сите типови на дијабетес кои се јавуваат кај децата (до 95 отсто деца помлади од 16 години го имаат овој тип). Условен е...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Младата Миа Чичкариќ отворено за животот со дијабетес: „Во секојдневната борба со дијабетот за нас младите сензорите се најважна работа“

Кате Божиновска
– Нашата ,,шеќерна” приказна започна во септeмври 2011, кога Миа имаше 6,5 години. Никогаш нема да го заборавам тоа утро кога сестрите на детска ендокринологија ни...
ЗдравјеСемејствоСлајдер

НАМАЛЕТЕ ГО ШЕЌЕРОТ: Ви носиме рецепти од народната медицина

Еспресо
Се прашуваште како да го намалите шеќерот во крвта без да „фрлате пари“ на апчиња? Ви носиме поинаков предлог. Народни лекови што можат да го...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

МАГНЕЗИУМ И ДИЈАБЕТ ТИП 2: Недостатокот на овој минерал ја нарушува секрецијата на инсулин

М.Р.
Магнезиумот е еден од основните минерали вклучени во регулирањето и одржување на регулирањето на нивото на гликоза во крвта. Недостатокот на магнезиумот ја нарушува секрецијата...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ГО РЕГУЛИРА ШЕЌЕРОТ, ЈА СМИРУВА КАШЛИЦАТА, А ПРИТОА ИМА МОЌНО ВЛИЈАНИЕ АКО ГО НОСЕТЕ ВО ПАРИЧНИК: Еве зошто ловоровиот лист е толку моќен!

М.Р.
Ловоровиот лист во античка Грција се сметал за симбол на победа и успех во бизнисот. Венци од овие зелени листови ги носеа победниците во разни...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

КАКВИ ПОСЛЕДИЦИ ОСТАВА КОВИДОТ НА ДЕЦАТА И МЛАДИТЕ: Еве кој орган го оштетува и каква болест може да се развие!

Еспресо
Децата и младите под 18-годишна возраст кои прележале ковид имаат поголем ризик да развијат дијабетес еден месец по инфекцијата со вирусот во споредба со нивните...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

КАКО МИА ЧИЧКАРИЌ НАУЧИ ДА ЖИВЕЕ СО ЈУВЕНИЛНИОТ ДИЈАБЕТЕС: Веднаш по излегувањето од болница научив сама да си ги боцкам прстите!

Кате Божиновска
– Нашата ,,шеќерна” приказна започна во септeмври 2011, кога Миа имаше 6,5 години. Никогаш нема да го заборавам тоа утро кога сестрите на детска ендокринологија ни...