5.8 C
Скопје
22:29 - 6 декември, 2023

Категорија: Семејство

Здрави навикиЗдравјеСемејствоСлајдер

Сè што ви треба во екот на вирусната сезона: Вирусите се лечат само и единствено со силни антиоксиданси!

Еспресо
Посебното значење на GE 132+ Natural е во добро осмислената превентивна употреба, во оптимизирањето на функциите на организмот за при напад на вирус да може...
Здрави навикиЗдравјеСемејство

Децата се вратија во училишните клупи, како да ги заштитиме од вируси?

Еспресо
Учениците се вратија во училишните клупи токму во екот на вирусната сезона и кога новиот сој на ковид наречен кракен е детектиран и во Македонија....
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдрави навикиЗдравјеИнтервјуИнтервјуИстражувањаСемејствоСлајдер

Интервју со д-р. Едип Беќироски: Вирусот „кракен“ колку повеќе се шири толку повеќе има можности за мутации

Јасмина Кантарџиева Димков
Иако првичните информации укажуваат дека новиот сој на ковид-19 наречен „кракен“ предизвикува блага клиничка слика, сепак брзината на ширење на оваа подваријанта е загрижувачка, вели...
Здрави навикиЗдравјеСемејствоСлајдер

По препорака на педијатрите за зајакнување на имунитетот на децата: Безбедни, здрави и насмеани деца во градинка и на училиште

Еспресо
Нема потреба да се плашите кога вашето дете ќе оди во градинка или во училиште во периодот на здравствена криза. Со добро избалансираниот појадок, послужете...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСемејствоСлајдер

д-р Станислава Анѓелеска: Третман и терапија на респираторни вирусни инфекции кај децата во зимскиот период

Еспресо
Респираторните вирусни инфекции најчесто ги зафаќаат горните дишни патишта и клинички се манифестираат како: ринит, тонзилит, ларингит, синусит, како и долните респираторни патишта кои одат...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеИнтервјуСемејствоСлајдер

Интервју со д-р Данчо Шурков: Сè што треба да знаете за децата и крајниците

jasmina.kantardzieva
Есента е период кога воспаленијата на крајниците се многу чести кај децата. На оваа тема разговараме со д-р Данчо Шурков, специјалист оториноларинголог во Клиника „Жан...
ЗдравјеСемејствоСлајдер

Најдобрите намирници за луѓето кои цел ден седат на работното место

Еспресо
Ако работите во канцеларија, на благајна, на компјутер или, всушност, речиси секоја работа која не е физичка, тогаш сигурно тешко можете да го избегнете осумчасовното...
ЛајфстајлСекојдневиеСемејствоСлајдерСтил

Немате идеја како да го крстите вашето кученце? Еве модерни предлози

Еспресо
Немојте да бидете од оние луѓе кои му даваат некреативно име на кучето. Скуби? Веќе има еден славен Скуби. Или Хачико. Да, и тоа име...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеСемејствоСлајдер

Што да направите доколку вашите деца се пребирливи во однос на храната

Еспресо
Секое дете, но и секој возрасен човек, треба да јаде разновидна храна за да биде здрав и витален. Кога станува збор за децата, тие од...
ЗдравјеСемејствоСлајдер

Кои витамини ви недостасуваат ако кожата ви пука, имате грчеви или ви опаѓа косата?

Еспресо
За да бидете сигурни дека јадете здраво и дека внесувате доволно хранливи материи во вашето тело, слушајте си го телото. Ако забележите одредени промени во...