4.8 C
Скопје
03:05 - 21 април, 2024

Ознака : вируси

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Д-р Боровиќ: Вирусите се лечат само и единствено со силни антиоксиданси!

Еспресо
GE 132 + Natural превенира од вируси и го скратува времетраењето на заболувањето. Зошто некому вирусите постојано му „се лепат“, додека друг го разминуваат? Зошто...
Здрави навикиЗдравјеСемејство

Децата се вратија во училишните клупи, како да ги заштитиме од вируси?

Еспресо
Учениците се вратија во училишните клупи токму во екот на вирусната сезона и кога новиот сој на ковид наречен кракен е детектиран и во Македонија....
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Биолозите открија дека САРС-КоВ-2 може да ги активира „заспаните“ вируси

Еспресо
Научниците од Универзитетот Линкопинг (Шведска) открија дека САРС-КоВ-2 ги активира вирусите кои станале латентни во клетките по претходни инфекции, првенствено кај луѓе со синдром на...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Во сезона на вируси зајакнете го имунитетот на вашето дете: Зошто педијатрите го препорачуваат ГЕ КИДС

Ј.К.Д
Во сезоната на вируси и настинки, пред да тргне вашето дете во градинка или на училиште, со добро балансиран појадок послужете му и ГЕ КИДС....
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеИстражувањаЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

НАУЧНИЦИ: КОВИД БЕШЕ САМО ПОЧЕТОК, нови 15.000 вируси од 2070 година!

Еспресо
Ковид беше само почеток. Климатските промени би можеле да донесат дури 15.000 нови вируси до 2070 година. Ова е сценариото објавено во списанието Nature, резултат...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

НУТРИЦИОНИСТКАТА МАЈА ВЕЛКОВСКА СОВЕТУВА КАКО ПОЛЕСНО ДА ГО ПОБЕДИМЕ ОМИКРОН И ВИРУСИТЕ: Во текот на пандемијата се претера со несоодветна употреба на лекови и суплементи

Маја Велковска е дипломирана нутриционистка, првенка на генерацијата, активна е во едукацијата за нутритивната вредност на храната, за правилен начин на исхрана со цел превенција од болести и...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

НАПИВКА ОД ЧЕТИРИ СОСТОЈКИ ПРОТИВ ВИРУСИ И ГРИП: Неверојатно делува, бомба за силен имунитет!

Еспресо
Променливото време во комбинација со стресот можат да го ослабнат имунитетот, па ви носиме рецепт за сок кој ги спречува вирозите. Сокот се прави од...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ПРОТИВ ЕСЕНСКИ ВИРУСИ: Рецепт за супа која е стопати поефикасна од антибиотик

К.А
Иако медицината постојано се развива, луѓето освен медикаментите, сакаат да се лекуваат и со природни препарати. Пилешката супа направена со 50-тина чешниња лук, кромид и...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ОВИЕ 4 РАБОТИ ГО СЛАБЕАТ ИМУНИТЕТОТ: Нема да ви се допадне оваа вест

Еспресо
Во време на пандемија, се обидувате да се храните здраво, пиете витамини, се грижите за здравјето. Но напразно е ако ги конзумирате редовно овие 4...
Здрави навики

Најсмртоносните вируси кои се сè уште присутни на планетава!

Еспресо
Додека светот е во паника од коронавирусот, да потсетиме кои од постоечките вируси се најсмртоносни. Беснило Беснило е една од ретките инфекции во светот која...