10.8 C
Скопје
09:08 - 10 декември, 2022

Биолозите открија дека САРС-КоВ-2 може да ги активира „заспаните“ вируси

Научниците од Универзитетот Линкопинг (Шведска) открија дека САРС-КоВ-2 ги активира вирусите кои станале латентни во клетките по претходни инфекции, првенствено кај луѓе со синдром на хроничен замор. Резултатите се објавени во списанието Frontiers in Immunology.

Претходно, научниците сугерираа дека продолжениот коронавирус може да се должи на фактот дека тешкото воспаление ги активира вирусите кои се латентни во клетките на телото по претходна инфекција – на пример, херпес. Нивното будење е она што ги предизвикува симптомите на „долгиот ковид“.

Во студијата учествувале 95 пациенти со дијагностициран синдром на хроничен замор и 110 здрави луѓе. Тие дале примероци од крв и плунка четири пати во една година. Истражувачите ги анализирале примероците за присуство на антитела против САРС-КоВ-2 и латентни вируси и откриле антитела против обичните вируси на херпес во плунката на оние кои закрепнале од коронавирус, а повеќето од нив биле кај лица со синдром на хроничен замор. Еден од овие вируси беше вирусот Епштајн-Бар, кој заразил бројни луѓе во светот.

Повеќето луѓе го добиваат вирусот Епштајн-Бар како блага инфекција во детството. Тогаш вирусот останува неактивен во телото многу години. Вирусот Епштајн-Бар може да почне да се размножува во ситуации кога имунолошкиот систем е сериозно ослабен. Активирањето на вирусот предизвикува замор, автоимуни реакции и зголемен ризик од лимфом.

Авторите забележаа дека разбирањето на природата на долготрајниот КОВИД ќе овозможи подобра дијагноза, третман и проучување на состојбата.

Слични објави

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо

Промена на подобро: Два хороскопски знаци ќе скокаат од среќа следната недела!

Еспресо
Се вчитува....