20.8 C
Скопје
03:08 - 16 јули, 2024

Ознака : ковид

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Бајден го задржува правото да држи во тајност дел од разузнавачките податоци за Ковид 19: Дали сепак се работи за „ненамерно истекување на вирусот од лабораторија“

Еспресо
Американскиот претседател Џо Бајден јасно стави до знаење дека има намера да чува во тајност дел од разузнавачките информации за генезата на коронавирусот, и покрај...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Нултата толеранција“ кон ковид во Кина се претвора во бумеранг за кинеската влада: Протестите поттикнуваат нови заразени од коронавирус

Еспресо
„Нултата толеранција“ кон Ковид ги поттикнува протестите во Кина, но и инфекциите се зголемуваат. Кинеската Влада најавува: „Борбата против Ковид ќе биде успешна“. „Нултата толеранција“...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Биолозите открија дека САРС-КоВ-2 може да ги активира „заспаните“ вируси

Еспресо
Научниците од Универзитетот Линкопинг (Шведска) открија дека САРС-КоВ-2 ги активира вирусите кои станале латентни во клетките по претходни инфекции, првенствено кај луѓе со синдром на...
СветСлајдерСцена

82-годишниот Ринго Стар има корона, откажал дури шест концерти

Еспресо
Поранешниот член на „Битлси“, тапанарот Ринго Стар е позитивен на коронавирусот и затоа бил принуден да откаже дури шест настапи. – Потврдено е дека Ринго...
ЕспресоСлајдер

Новозаболени од ковид – 179, најмногу од Скопје

jasmina.kantardzieva
Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие од направени 997 тестови за ковид-19, регистрирани се нови 179 случаи. Во последниве 24 часа не се...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеСлајдер

Ви здодеа Омикрон варијантата на коронавирусот? Нема крај – доаѓа нова мутација, еве што велат научниците

Еспресо
Истражувачите ги проучуваат следните потези на Ковид-19 (за да ги предвидат), додека земјите го чекаат крајот на брановите предизвикани од варијантата БА.5. Конкретно, постои подваријанта...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Витамини кои побрзо лекуваат вирусни инфекции (вклучувајќи и Ковид варијанти)

Еспресо
И за превенција од грип и настинки, но и доколку сме веќе болни од виусна инфекција, петте неопходни витамини побрзо ќе не закрепнат. За време...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Мачките и Ковид: зошто мора да ги заштитиме кога имаме инфекција

Еспресо
Пристигнуваат првите цврсти докази за инфекција со САРС-КоВ-2 од мачка на човек. Откритието се случи во Тајланд во 2021 година, но неодамна беше објавено во...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Бајден позитивен на Ковид: Развил „благи симптоми“ и ќе продолжи да работи од Овалната соба

Еспресо
Белата куќа објасни дека ќе обезбедува дневен билтен за состојбата на претседателот додека тој не биде негативен на ковид. Неговиот претходник Доналд Трамп исто така...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Како да ги разликувате новите варијанти на ковид (Омикрон) и настинка, нова британска студија

Еспресо
Речиси пет милиони Британци се смета дека имаат симптоматски „Ковид“ во Англија во моментов, покажуваат најновите податоци од здравствената студија „ЗОЕ“. Студијата ZOE собира податоци...