23.8 C
Скопје
09:37 - 15 јуни, 2024

Ознака : вирус

Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдрави навикиЗдравјеИнтервјуИнтервјуИстражувањаСемејствоСлајдер

Интервју со д-р. Едип Беќироски: Вирусот „кракен“ колку повеќе се шири толку повеќе има можности за мутации

Јасмина Кантарџиева Димков
Иако првичните информации укажуваат дека новиот сој на ковид-19 наречен „кракен“ предизвикува блага клиничка слика, сепак брзината на ширење на оваа подваријанта е загрижувачка, вели...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдравјеИстражувањаСлајдер

Откриен нов вирус од животинско потекло во Кина: заразени 35 лица, сличен но поопасен од Ковид-19

Еспресо
Оваа вирусна инфекција, како што е прикажано во студијата спроведена од научници од Кина и Сингапур, предизвикува симптоми како треска, замор, кашлица, но може да...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Витамини кои побрзо лекуваат вирусни инфекции (вклучувајќи и Ковид варијанти)

Еспресо
И за превенција од грип и настинки, но и доколку сме веќе болни од виусна инфекција, петте неопходни витамини побрзо ќе не закрепнат. За време...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Како да препознаете симптоми на мајмунски сипаници? Најнови информации за ширење на вирусот

Еспресо
Според досегашните нови искуства, вирусот мајмунски сипаници се шири преку близок контакт, на пример за време на сексуален однос, и во овие услови ризикот може...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Марбург, новиот вирус го загрижува светот, два смртни случаи во Гана: Како се пренесува и кои се симптомите на марбург вирусот

Еспресо
Два пациенти веќе починале од новиот вирус во Гана. Пред една недела Властите во Гана потврдија два сомнителни позитивни случаи на вирусот Марбург, сличен на...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдравјеСлајдер

СЗО за Ковид-19: „Зголемувањето на случаите и неприфатливо високите смртни случаи се загрижувачки“

Еспресо
Препораките на експертите на СЗО Европа: „Уживајте во летото безбедно и подгответе се за есенската сезона во која е предвидливо зголемување на циркулацијата на вирусот,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Вирусот мајмунски сипаници има забрзана еволуција: Има дури 50 мутации наместо очекуваните десет

Еспресо
Една нова студија за мајмунски сипаници дава можна трага за тоа зошто вирусот се шири толку брзо. Истражувачите открија дека вирусот содржи невообичаено голем број...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

„Вирусот (мајмунски сипаници) се однесува на необичен начин“, алармиран Комитетот за итни случаи, се разгледува и ново име за вирусот

Еспресо
СЗО ќе процени дали се работи за здравствена итна состојба, „Вирусот се однесува на необичен начин. Експертскиот тим е свикан на 23 јуни и ќе...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Ковид вирусот потекнува од Кина, но Русија го направи и го прошири“, нови сознанија за патот и потеклото на коронавирусот

Еспресо
Оригиналниот вид на коронавирусот не бил создаден од Кинезите во Институтот за вирологија во Вухан, туку во лабораторијата на Државниот научен центар за вирологија и...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСцена

Коронавирусот ќе биде со нас уште најмалку пет години, ова се трите сценарија на понатамошниот развој

Еспресо
Коронавирусот ќе биде со нас уште најмалку пет години, се вели во извештајот на Меѓународниот научен совет (организација која обединува над 200 научни здруженија од...