Ознака : Кина

Секојдневие

Поради неа денот трае подолго: Градбата која го успори движењето на Земјата! (ВИДЕО)

Еспресо
Од пирамидите во Гиза, до Пентагон, големата палата во Букурешт, луѓето непрестанато ги поместуваат границите кога се во прашање мегаструктурите, но само една е направена...
Секојдневие

Две нови панди дојдоа на овој свет! (ВИДЕО)

Еспресо
Две мали панди дојдоа на овој свет во Истражувачкиот центар Ченгду. После повторното отворање на центарот кој се грижи за лечењето, размножувањето и популацијата на...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки!

Еспресо
Кинескиот град Шенжен забрани јадење на кучиња и мачки во склоп на пошироко сузбивање на пазарите со диви животни поради пандемијата од коронавирусот. Научниците се...
Здрави навики

Нов бизарен тренд кој ги освојува социјалните, а му штети на вашето здравје! (ФОТО)

Еспресо
На друштвените мрежи се појави нов бизарен тренд кој покажува колку сте слаби, а многу млади девојки во Кина го практикуваат. Шокантниот тренд наведува дека...
Секојдневие

Кинеските бербери на креативен начин успеваат да ја завршат работата и притоа да се заштитат! (ВИДЕО)

Еспресо
Берберите од Кина пронајдоа креативен начин како да ги услужат своите клиени, но сепак да бидат на сигурна дистанца поради епидемијата од коронавирус – користејќи...
Ви Препорачуваме Здравје

Коронавирусот го исчисти воздухот во Кина: НАСА објави фотографии што го докажуваат тоа

Еспресо
Сателитските снимки покажуваат драстичен пад на нивото на загаденоста над Кина, кое е барем делумно предизвикано со намалувањето на активностите поради коронавирусот, објави американската вселенска...
Секојдневие

Почина кинеската студентка која со години се грижела за болниот брат со само 39 евра месечно

Еспресо
Сиромашната студентка која поради својата финансиска ситуација не можела да си приушти адекватна прехрана, починала во понеделникот во југозападна Кина. Ву Хуајан (24) починала во...
Култура Лајфстајл

Процесот на правење миризливи стапчиња (ВИДЕО)

Слободен Печат
Во видеото е прикажан процесот на производство миризливи стапчиња во кинеската провинција Фуџиан. Овој планински крај е познат во целиот свет по ова и традицијата,...
Дестинации Лајфстајл

Јиву, градот кој го снабдува целиот свет со украси за Нова година (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Во Кина постои место каде што Нова година е секој ден. На два часа возење со воз од Шангај се наоѓа градчето Јиву во провинцијата...
Сцена

Македонски убавици! Бисера и Ангела од Кина и Турција се враќаат со титули! (ФОТО)

Igor
Минатава недела девојки од Модното студио „Црнокрак“ учествуваа на два интернационални избори за убавина. Едниот се одржа во Анталија, Турција – Кралица на Евроазија (Queen...