18.8 C
Скопје
21:13 - 5 октомври, 2022

Ознака : Кина

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Бајден: „САД ќе го бранат Тајван во случај на кинески напад“

Еспресо
Ниту еден американски претседател пред Бајден никогаш не бил толку отворен во воената одбрана на Тајпеј. На четири недели до дваесеттиот конгрес на ККП, Комунистичката...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Кина за Тајван: „Недозволиво е странско мешање, сериозно прекршување од страна на американската делегација“

Еспресо
Пекинг објави дека извршил нови воени вежби. „Не е дозволено странско мешање“, рече портпаролот на кинеското Министерство за одбрана Ву Чиан. Посетата на Тајван од...
Лајфстајл Секојдневие Слајдер

Младоженец на венчавката пуштил видео од невестата како има секс со сопругот на нејзината бремена сестра

Еспресо
Свадба во Кина се претворила во драма откако младоженецот пред сите гости открил дека неговата невеста го изневерува. Видеото од венчавката се прошири на социјалните...
Ви Препорачуваме Еспресо Здравје Истражувања Слајдер

Откриен нов вирус од животинско потекло во Кина: заразени 35 лица, сличен но поопасен од Ковид-19

Еспресо
Оваа вирусна инфекција, како што е прикажано во студијата спроведена од научници од Кина и Сингапур, предизвикува симптоми како треска, замор, кашлица, но може да...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Министерот за надворешни работи на Тајван: „Се плашам дека Кина ќе иницира војна“, „подготвува инвазија и промена на статус квото“

Еспресо
Министер за надворешни работи на Тајпеј предвидува последици за цела Азија-Пацифик. Кина користи воздушни и морски вежби околу Тајван за да се подготви за инвазијата...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Кина со санкции против Пелоси и нејзиното семејство за посетата на Тајван: „Сериозно се меша во внатрешните работи на Кина“

Еспресо
Кина воведе санкции за претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и нејзиното семејство поради посетата на Тајван. Санкциите се објавени од Министерството за надворешни работи...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Кина-Тајван, тензиите вртоглаво растат: денес нови воени вежби; 22 кинески воени авиони ја преминаа средната линија на тајванско-кинескиот теснец

Еспресо
Крајот на кинеските операции е закажан за в недела. Дваесет и два кинески воени авиони ја преминаа средната линија на тајванско-кинескиот теснец во воздушниот простор...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Медведев за Пелоси: сега недовербата кон САД е „колосална“; „САД направија сè за да ги истенчат нервите на Кина и да ја принудат на драстични, непромислени чекори“

Еспресо
По посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван, „недовербата кон САД ќе стане колосална“, а безбедноста во Азија „драматично ќе се влоши“....
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Тајпеј: Кина лансираше 11 балистички ракети Донгфенг, „ја зајакнавме борбената готовност“

Еспресо
Кина лансираше единаесет балистички ракети „Донгфенг“ во водите околу Тајван од почетокот на воените вежби започнати денеска, како одговор на посетата на островот на претседателката...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Зеленски сака директен разговор со претседателот на Кина за конфликтот во Украина: „Многу би сакал Кина да го преиспита својот однос кон Русија“

Еспресо
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, би сакал да одржи директни разговори со кинескиот претседател Си Џинпинг за конфликтот во Украина и ја повика Кина да...