21.8 C
Скопје
20:06 - 15 април, 2024

Ознака : протести

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдерЧудесни жени

Поради бруталното убиство на Низама Хеќимовиќ во Градачац: Протести низ БиХ

Еспресо
Протести досега се најавени во Мостар, Сараево и Зеница. За поддршка на сите жртви на насилство денеска низ Босна и Херцеговина ќе се одржи мирен...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Протести во Франција: „Макрон ја покажа слабоста со одлуката за зголемување на старосната граница за пензионирање во Франција“

Еспресо
Одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон да ја наметне својата длабоко непопуларна пензиска реформа, заобиколувајќи го парламентот на земјата, ја покажа неговата слабост. За тоа...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖивотни ПриказниСлајдерЧудесни жени

(Фото) Иранската полиција нишани во лицата на демонстрантите: Слободата е поважна од светлината на очите

Ј.К.Д
Најмалку 200 млади луѓе го загубиле окото или видот поради суровото задушување на протестите, а на социјалните мрежи сè побројните се објавите што го документираат...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Кина: протестите се зголемуваат, но владата инсистира на вакцинација за повозрасните лица

Еспресо
Од Пекинг доаѓа одлука за задолжителна обврска за вакцинација за возрасната група од 60 години и повеќе. Одлуката доаѓа во екот на бранот демонстрации против...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Нултата толеранција“ кон ковид во Кина се претвора во бумеранг за кинеската влада: Протестите поттикнуваат нови заразени од коронавирус

Еспресо
„Нултата толеранција“ кон Ковид ги поттикнува протестите во Кина, но и инфекциите се зголемуваат. Кинеската Влада најавува: „Борбата против Ковид ќе биде успешна“. „Нултата толеранција“...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Видео) Антивоени протести во Русија по повикот на Путин за мобилизација: „Путин, и ти да одиш во ров!“, повеќе од 1,300 протестанти се уапсени

Еспресо
„Путин, и ти да одиш во рововите!“ – извикуваа протестантите на протестот организиран против вчерашната наредба на Путин за воена мобилизација на населението.  Инциденти и...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Протести низ цела Америка по забраната за абортус; Бајден: „Се уназадивме 150 години“

Еспресо
Бајден апелира до американскиот парламент да го врати правото на прекинување на бременоста: „Назад се вративме 150 години“. 7 држави го забрануваат абортусот по пресудата,...