18.8 C
Скопје
20:04 - 5 октомври, 2022

(Видео) Антивоени протести во Русија по повикот на Путин за мобилизација: „Путин, и ти да одиш во ров!“, повеќе од 1,300 протестанти се уапсени

„Путин, и ти да одиш во рововите!“ – извикуваа протестантите на протестот организиран против вчерашната наредба на Путин за воена мобилизација на населението. 

Инциденти и повеќе од илјада протестанти се уапсени за време на уличните демонстрации против веќе најавената делумна мобилизација.

Оние кои протестираат ризикуваат и до 15 години затвор, а паника владее особено меѓу младите. Од друга страна пак, се случува масовно бегање од Русија. Авионските билети до достапните дестинации од Русија (Дубаи, Ерменија, Азербејџан, Србија и Турција) се веќе распродадени. Метеж и на границите со Финска каде со автомобили се чека во долги редици.

Најпопуларна реченица меѓу демонстрантите е „Путин и ти да одиш во ров!“, а меѓу младите – „Гушни ме ако и ти се плашиш“ – токму така гласеше и слоганот на протестот според транспарентот што го поставила некоја девојка во сибирскиот град Томск, непосредно пред полицијата да ја одведе.

Стравот доминира во расположението на милиони Руси особено од денот кога претседателот Владимир Путин најави делумна мобилизација во земјата.

Стотици излегоа вчера на улиците и плоштадите низ цела Русија да протестираат против повикот на Путин, подготвени да направат се за да прстане конфликтот со Украина. Демонстрантите носеа плакати со зборовите „не за мобилизација“, „не за војна“, „живот за нашите деца“.

Слични објави

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо
Се вчитува....