14.8 C
Скопје
22:50 - 29 мај, 2024

Ознака : русија

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Шји Џинпинг за развојот на партнерството со Русија: „Ќе биде приоритет на новиот премиер на Државниот совет на Кина“

Еспресо
Новиот премиер на Државниот совет на Народна Република Кина, Ли Кианг, приоритет ќе му даде на развојот на партнерството со Руската Федерација, увери кинескиот претседател...
ЕспресоСлајдер

Неколку руски телевизии објавија дека е во тек нуклеарен напад врз Русија: „Одете во засолништа и земете ги таблетите јод“

Еспресо
Неколку руски телевизиски станици во неколку руски региони објавија порака дека е во тек нуклеарен напад врз Русија и дека граѓаните треба да одат во...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Шолц ги најави последиците за Кина доколку испратат оружје во Русија

М.П
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека поради војната на Москва во Украина ќе има „последици“ доколку Кина и испрати оружје на Русија, но дека е...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Захарова: Бараме од Србија став за испорака на оружје за Украина

Еспресо
Москва бара од Белград да ги открие сите факти. Москва побара од Белград официјален став за информацијата дека од Србија и е доставено оружје на...
ЛајфстајлЛокумчеСветСлајдерСтилСцена

(Фото) Руската убавица Ана Линикова отворено за „Мис Универзум“, кариерата и личниот живот: „Мојата прва работа беше во фабрика“

Еспресо
Минатиот месец, на 15 јануари, во Њу Орлеанс заврши 71-от годишен меѓународен натпревар за убавина Мис Универзум, каде Русија ја претставуваше 22-годишната манекенка од Оренбург,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Урсула фон дер Лајен: „Следната зима во Европа може да биде потешка од оваа“

Еспресо
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека следната зима во Европа може да биде потешка од сегашната. Таа го соопшти ова на...
ЕспресоСлајдер

ЕУ го подготвува деветтиот пакет санкции против Русија, може да вклучи дури 180 точки

Еспресо
Европската комисија и земјите од Европската унија разговараа за подготовка на деветтиот пакет санкции против Русија, се предлага да се додадат 180 точки на листите...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Песков: „Кремљ е за посредување на Ватикан, Украина не е“; Папата ја потврди подготвеноста

Еспресо
Кремљ е за посредување на Ватикан меѓу Москва и Киев за тековната војна, но Украина не е. Ова го изјави портпаролот на руското претседателство Дмитриј...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Зеленски изрази подготвеност да разговара за опциите за враќање на Крим со невоени средства

Еспресо
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека не би имал ништо против да ги разгледува и дискутира опциите за припојување на Крим кон земјата со...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Медведев: САД, НАТО и ЕУ не сакаат конечен прекин на односите со Русија, „Сите се многу уморни од украинските власти, особно од невротичниот Зеленски“

Еспресо
Заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека САД, НАТО и Европската унија (ЕУ) не сакаат конечен раскин со Русија, бидејќи тоа е...