-5.2 C
Скопје
23:47 - 25 јануари, 2022

Ознака : русија

Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

РУСКА САЛАТА ПО ОРИГИНАЛНИОТ РУСКИ РЕЦЕПТ: Рецептот од 19 век се чувал во тајност, ќе се изненадите каква состојка содржи!

Еспресо
Оригиналната руска салата е создадена од Лусиен Оливие во средината на 19 век. Рецептот се чуваше во тајност со години, но кога помошникот готвач наводно...
Лајфстајл Ретро Слајдер

РАБОТЕН ЛОГОР ИЛИ ЗДРАВА НАВИКА: Зошто децата во советските градинки спиеле на -10 степени, на отворено!

К. А.
Иако не можеме а да не се затрепериме додека ги гледаме фотографиите, тоа било вообичаена практика во советските градинки. Децата спиеле надвор и лете и...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Данска, Русија и Англија

М. Г.
Појадокот кај нас знае да биде бурек или кифла со јогурт за тие што се „на нозе“ или класичните јајца или можеби ретро: леб со...
Лајфстајл Ретро Слајдер

(ФОТО+ВИДЕО) БИЗАРНО – ДОКТОРОТ КОЈ СЕ ОПЕРИРАЛ САМ СЕБЕ: Прв во историјата оти немал друг избор на Антарктикот

Еспресо
Во февруари 1961 година, Леонид Рогозов бил еден од дванаесетте луѓе кои кампувале во тогашната нова, советска база на Антарктикот. Тој бил и нивниот единствен...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО РУСИЈА: „Ватрушка“- слатки погачи со урда

Еспресо
Ватрушка е популарно руско печиво во облик на прстен, кое обично се полни со урда и се зачинува со суво грозје или други парчиња овошје,...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

Во Македонија, како во Русија: Уметноста на заборавената „Невски“ торта

М. Г.
„Невски пирог“ е традиционална руска слатка пита или торта која датира од советско време, кога редовно се продавала во мали ресторани или кафулиња, честопати на...
Свет Слајдер Сцена

ПОЧИНАЛА НА ОПЕРАЦИЈА ЗА КОРЕКЦИЈА НА НОС

Еспресо
Руската старлета и позната инфлуенсерка Марина Лебедева почина на операционата маса откако сакаше да го промени изгледот на носот, и затоа беше подложена на реконструктивна...
Ретро Слајдер

Последната љубов на Мајаковски: Цвеќиња од него добиваше со децении по неговата смрт

Еспресо
Таа беше последната љубов на Мајаковски, блиска пријателка на Марлен Дитрих и муза на Кристијан Диор. Татјана Јаковљева е родена во Русија, но се пресели...
Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ: Мало девојче се изгубило во шума, четири дена без трага ниту глас

И. Т.
Девојче од Русија кое немало ни две години, било пронајдено четири дена откако се изгубило во шумата. Људа Кузина залутала од својот дом во регионот...
Ви Препорачуваме Наши Фаци Слајдер Сцена

Стефанија Гештарска: Ова е понуда што не се одбива!

jasmina.kantardzieva
„Понудата не се одбива од професионален аспект, не зборувам за финансискиот“, ни рече Стефанија, објаснувајќи дека наскоро ќе нè извести за сите детали од договорот. Стефанија...