17.8 C
Скопје
05:23 - 30 јуни, 2022

Ознака : украина

Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Лидерите на Г7: „Путин ќе мора да одговора“, 16 смртни случаи и најмалку 59 повредени во трговскиот центар во Каменчук

Еспресо
125-ти ден од војната во Украина. Руската ракета која вчера погоди преполн трговски центар во Кеменчук, Украина, предизвика 16 смртни случаи и најмалку 59 повредени,...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Руски проектил погодил преполн трговски центар во Кеменчук, најмалку двајца загинати и дваесет повредени; Зеленски: Незамислив напад!

Еспресо
Проектил погодил преполн трговски центар во градот Кременчук, во областа Полтава во централно-источна Украина, според извори цитирани од локалниот печат. Повеќе од илјада цивили се...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Америка подготвена да ѝ даде на Украина одбранбени ракети со долг дострел

Еспресо
САД сакаат да ѝ дадат на Украина одбранбени ракети со долг дострел. Соединетите Американски Држави имаат намера да ја објават својата намера да обезбедат напреден...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Џонсон на Г7: „Не е време за откажување“, „Мора да ги зголемиме санкциите против Путин и неговите послушници“

Еспресо
„Ова не е време за откажување“, нагласува британскиот премиер. Во соопштението, од Даунинг стрит велат дека се подготвени да обезбедат финансиски средства за Киев за...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Киев: Белорусија лансираше ракети врз украински Чернихив

Еспресо
Од Белорусија беа лансирани проектили против украинскиот регион Чернихив, кој се наоѓа северозападно од Киев. Ова го соопшти украинската армија. „Околу 5 часот наутро регионот...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Британско разузнување: Неколку руски генерали отстранети од почетокот на месецот

Еспресо
„Од почетокот на јуни, руската висока команда најверојатно отстранила бројни генерали од оперативните командни улоги во војната во Украина. Меѓу нив се командантот на Воздухопловните...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Киев: Украинските сили се повлекуваат од стратешкиот град Северодонецк

Еспресо
На украинските сили им е наредено да се повлечат од стратешкиот град Северодонецк, во областа Луганск во источна Украина, објави гувернерот на регионот. Украинските сили...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Финска е подготвена да се бори доколку Русија ја нападне: „Финска е тежок залак за џвакање“

Еспресо
Финска одржува високо ниво на воена подготвеност од Втората светска војна. Доколку биде нападната, Финска е подготвена да се бори – уверува началникот на Генералштабот...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Турски трговски брод го напушти Мариупол по разговорите за житото

Еспресо
Ова го соопштија властите во Анкара. Турски трговски брод денеска го напушти украинското пристаниште Мариупол по разговорите меѓу турската и руската делегација во Москва за...
Ви Препорачуваме Еспресо Свет Слајдер Сцена

(Видео) Поддршка на Мајк Тајсон за Украина: „Јас сум со вас“ вели боксерскиот шампион во кратко видео на Твитер

Еспресо
„Еј Украинци, јас сум Мајк Тајсон и јас сум на ваша страна“: вака поранешниот боксерски шампион ја изрази својата поддршка за Украина во војна со...