20.8 C
Скопје
19:42 - 29 мај, 2024

Ознака : војна

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Сана Марин: Конфликтот во Украина ја покажува слабоста на Европа

Еспресо
Финската премиерка Сана Марин изјави дека ситуацијата во Украина покажува дека Европа не е доволно силна. Политичарката ова го изјави за време на говорот во...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Макрон: Развојот на ситуацијата во Украина ќе го одреди моментот на преговори со Русија

Еспресо
Францускиот претседател Емануел Макрон, за време на прес-конференцијата по разговорите со американскиот претседател Џо Бајден, рече дека времето на можни преговори меѓу Русија и Украина...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Зеленски изрази подготвеност да разговара за опциите за враќање на Крим со невоени средства

Еспресо
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека не би имал ништо против да ги разгледува и дискутира опциите за припојување на Крим кон земјата со...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Џинпинг на Шолц: „Врските меѓу Кина и ЕУ не можат да се контролирани од трети страни“

Еспресо
Се случи првиот билатерален состанок во Пекинг помеѓу Шолц и Кси Џинпинг од почетокот на пандемијата. Шолц: „Побарав од Кси да го искористи своето влијание...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Олаф Шолц го смени ставот кон Путин, сега бара заеднички јазик“: Ердоган гледа светла точка во дипломатијата на лидерите

Еспресо
Германскиот канцелар Олаф Шолц го смени ставот кон рускиот претседател Владимир Путин и сега е за изнаоѓање заеднички јазик со него. Ова мислење во средата...
АстроСветСлајдерСценаХороскоп

Астролог ги именуваше најпеколните градови во Украина во блиска иднина 

Еспресо
Украинскиот астрологот Јана Езотеричка именуваше неколку украински градови кои ќе бидат многу тешки во блиска иднина. Огнената карта паднала врз нив, како што вели таа,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Зеленски е дел од спектаклот“: Што зборува Лула да Силва за Русија и Украина

Ј.К.Д
Лула да Силва го победи Жаир Болсонаро на претседателските избори во Бразил. Поранешниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва го победи актуелниот претседател Жаир...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Зеленски? Да не ви кажам тоа што го мислам…“: Три аудиоснимки од Силвио Берлускони ја „тресат“ Италија и Европа

Ј.К.Д
Берлускони им кажал на колегите како се „смирил“ со Путин со вотка, дека не тој, туку Зеленски, е виновен за ваквиот тек на војната, дека...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Рускиот патријарх Кирил: „Секој што ќе умре борејќи се, ќе му бидат простени сите гревови“

Еспресо
Поглаварот на Руската православна црква во денешната проповед им се обрати на граѓаните вклучени во „делумната мобилизација“. „Црквата признава дека ако некој, поттикнат од чувство...
ЕспресоСлајдер

Украина: 42 земји повикуваат на повлекување на Русија од центарот на Запорожје

Еспресо
42 земји побараа од Москва да ги повлече нивните воени сили од Запорожје, нуклеарната централа окупирана во Украина. Распоредувањето на руски војници и вооружување во...