24.8 C
Скопје
18:44 - 25 јуни, 2024

Рускиот патријарх Кирил: „Секој што ќе умре борејќи се, ќе му бидат простени сите гревови“

Поглаварот на Руската православна црква во денешната проповед им се обрати на граѓаните вклучени во „делумната мобилизација“.

„Црквата признава дека ако некој, поттикнат од чувство на должност и од потребата да ја исполни својата заклетва и да остане верен на неговиот повик, умре во исполнување на својата должност, тоа несомнено ќе биде чин на жртва. И, следствено, оваа жртва ги измива сите направени гревови“, ова во својата денешна проповед го кажа московскиот патријарх Кирил, поглавар на Руската православна црква.

Пораката е јасно упатена до илјадниците Руси вклучени во „делумната мобилизација“ да одат да се борат во Украина.

Во последните денови Кирил неколку пати ги повика верниците да се пријават, често употребувајќи ги овие зборови: „Одете храбро да ја извршите својата воена должност. И запомнете дека ако умрете за својата земја, ќе бидете со Бога во неговото царство“.

Слични објави

Осамна мистериозна, последна објава на Шифти Шелшок: Ја објавил непосредно пред смртта

еспресо

„Ме заболе, нека прават што сакаат!“: Дарко Лазиќ бесен за гласините дека мајка му се омажила

Еспресо

„Мојот развод е мојата најголема победа“: Јована Јеремиќ искрено за бракот со српскиот политичар

Еспресо

Јелена Карлеуша искрено за односот со Душко: „Кармички, немам мир во животот…“

еспресо

(Видео) Длабоко деколте и шлиц до колкот: Ќерката на Харис Џиновиќ во никогаш попровокативно издание

Еспресо

(Фото) Ситно брои до породувањето: Бремената водителка на „Ѕвездите на Гранд“ живее во невиден луксуз

Еспресо
Се вчитува....