-3.2 C
Скопје
00:23 - 9 февруари, 2023

(Фото) Громогласни аплаузи за „Танец“ и Влатко во Белград

 Концертот на виртуозот на гитара Влатко Стефановски и националниот ансамбл „Танец“ кој медиумите во Србија го најавуваа како голем сценски спектакл во големата сала на Фондацијата „Коларац“ во Белград ја воодушеви публиката, а во очекување на импресиите од соседството ви ја пренесуваме сликата што за овој настан ја објави „Танец“ на својата фејсбук страница со неколку фотографии.

„И „Коларац“ во Белград е освоен. Вечерва нашиот оркестар и хор, заедно со гитарската легенда Влатко Стефановски не оставија никого рамнодушен во познатата сала „Коларац“ и за секоја изведба добиваа громогласни аплаузи. Очекувајќи ги официјалните одгласи оттаму, споделуваме неколку фотографии од публиката, која ја исполни салата до последното место“, објави националниот ансамбл.

Влатко Стефановски кој е особено горд на оваа инспиративна соработка со националниот ансамбл имаше неколку извонредни настапи со „Танец“ во земјава но, и во странство.

Специјално за овој проект се антологиските ора „Пелистерско“, „Касапско оро“, „Ситна лиса“,  „Калајџско“, „Пајдушко“ , „Елено, ќерко“, „Јано, мори, севдалино“ изведени во нови аранжмани на Дамир Имери.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....