13.8 C
Скопје
23:03 - 29 мај, 2024

(Фото) Громогласни аплаузи за „Танец“ и Влатко во Белград

 Концертот на виртуозот на гитара Влатко Стефановски и националниот ансамбл „Танец“ кој медиумите во Србија го најавуваа како голем сценски спектакл во големата сала на Фондацијата „Коларац“ во Белград ја воодушеви публиката, а во очекување на импресиите од соседството ви ја пренесуваме сликата што за овој настан ја објави „Танец“ на својата фејсбук страница со неколку фотографии.

„И „Коларац“ во Белград е освоен. Вечерва нашиот оркестар и хор, заедно со гитарската легенда Влатко Стефановски не оставија никого рамнодушен во познатата сала „Коларац“ и за секоја изведба добиваа громогласни аплаузи. Очекувајќи ги официјалните одгласи оттаму, споделуваме неколку фотографии од публиката, која ја исполни салата до последното место“, објави националниот ансамбл.

Влатко Стефановски кој е особено горд на оваа инспиративна соработка со националниот ансамбл имаше неколку извонредни настапи со „Танец“ во земјава но, и во странство.

Специјално за овој проект се антологиските ора „Пелистерско“, „Касапско оро“, „Ситна лиса“,  „Калајџско“, „Пајдушко“ , „Елено, ќерко“, „Јано, мори, севдалино“ изведени во нови аранжмани на Дамир Имери.

Слични објави

(Фото) Ги пречека изненадување: Еве каде отидоа Анастасија и Немања по свадбата

еспресо

(Фото) Ќерките на Џеј Рамадановски пристигнаа на настанот организиран во негова чест: Убавата Марија блеска во бременоста

Еспресо

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо
Се вчитува....