34.8 C
Скопје
15:25 - 24 јуни, 2024

Зеленски изрази подготвеност да разговара за опциите за враќање на Крим со невоени средства

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека не би имал ништо против да ги разгледува и дискутира опциите за припојување на Крим кон земјата со невоени средства, известува Фајненшл тајмс.

Зеленски истакна дека ако опцијата не предвидува руската војска да го напушти полуостровот, тогаш „нема потреба да се губи време“.

Зеленски, исто така, рече дека Москва, наводно, не е подготвена за преговори за решавање на конфликтот, бидејќи ги напаѓа украинските инфраструктурни објекти.

Сепак, пред неколку дена, Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот на Украина, изјави дека Киев планира да започне офанзива на Крим.

Слични објави

Ива Илинчиќ сведочи против Мика Алексиќ: Српската актерка доби голема поддршка пред судот во Белград

Еспресо

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо

Депресивна изјава на Јелена Карлеуша: „Можеби еден ден само нема да се појавам…“

еспресо
Се вчитува....