10.8 C
Скопје
10:49 - 10 декември, 2022

Маск објави „амнестија“ за забранетите профили на Твитер по анкетата: „Амнестијата ќе започне следната недела, гласот на народот е глас на бога“

Американскиот претприемач и сопственик на Твитер, Илон Маск, најави дека ќе ги врати блокираните сметки на социјалната мрежа откако мнозинството учесници во неговата анкетасе изјасниле за „амнестија“ на забранетите профили.

„Народот си кажа. Амнестијата ќе започне следната недела. Vox Populi, Vox Dei (гласот на народот е гласот на Бога)“, напиша тој.

Денес беше објавено и дека Твитер затвори една од европските канцеларии на социјалната мрежа, лоцирана во Брисел.

Највисокото раководство на белгиската канцеларија ја напуштило компанијата на почетокот на ноември за време на големите кратења. Други вработени ја напуштиле социјалната мрежа минатата недела, вклучително и шефовите на дигиталната политика за Твитер во Европа, Јулија Мозер и Дарио Ла Наса.

Токму отпуштените работници биле одговорни за почитување на правилата на ЕУ за дезинформации на социјалната мрежа. Во овој поглед, ЕУ стравува дека сега компанијата можеби нема доволно вработени за да ги почитува локалните закони за контрола и филтрирање на онлајн содржините.

Слични објави

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Еспресо

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо
Се вчитува....