12.8 C
Скопје
11:46 - 18 април, 2024

Ознака : меморија

БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

(Видео+фото) „За тебе“ е новата песна на „Меморија“: Легендарната група повторно музички и концертно активна

Еспресо
По спектакуларниот скопски концерт пред две години (11 јуни, 2022 година) во арената „Борис Трајковски“ и неколкуте концертни настапи низ Македонија, легендарната македонска група „Меморија“...
Ви ПрепорачувамеНаши ФациСлајдерСцена

(Видео) Безвременски лет за „патниците“ на концертот на „Меморија“; синоќа се дружеа сите генерации на едно место од сите страни на Македонија

Еспресо
Сите што присуствуваа на „безвременскиот лет“ вчеравечер на концертот на Меморија, во салата Борис Трајковски, сведочеа на незаборавно патување низ минатото,сегашноста и иднината. Меморија уште...
Ви ПрепорачувамеНаши ФациСлајдерСцена

Концертот на „МЕМОРИЈА“ се прфрла во спортската сала А1 Арена – „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

Еспресо
Заради најавата за невреме и  исклучително лоши временски услови на територијата на Скопје во сабота, 11 јуни 2022 година, закажаниот концерт под отворено небо на...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ПРОБАЈТЕ: Природни начини за подобрување на меморијата

И. Т.
Aко сте релативно млади и здрави, подобрувањето на меморијата може да биде една од вашите главни цели и преокупации. Истражувањата покажаа дека можете да влијаете...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ЧУДО ОД МОЗОК: Млад Италијанец меморираше бројка од 630 цифри за пет минути

И. Т.
Андреа Музи со потекло од Италија е победник на годинашното Светско првенство за меморија во Германија. Меѓу другото, 21-годишниот Андреа успеа да го меморира 630-цифрениот...