10.8 C
Скопје
09:16 - 10 декември, 2022

Категорија: Здравје

Здрави навики Здравје Семејство Слајдер

По препорака на педијатрите за зајакнување на имунитетот на децата: Безбедни, здрави и насмеани деца во градинка и на училиште

Еспресо
Нема потреба да се плашите кога вашето дете ќе оди во градинка или во училиште во периодот на здравствена криза. Со добро избалансираниот појадок, послужете...
Здрави навики Здравје Слајдер

Алармантни вести од Велика Британија: Две деца починале од шарлах, инфекцијата се шири во училишта, родителите во паника

Еспресо
Алармантни вести пристигнуваат од Велика Британија, имено, минатата недела дете починало од стрептокока од групата А, а вчера во училиштето во Пенарт, Велс, е потврдена...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Семејство Слајдер

д-р Станислава Анѓелеска: Третман и терапија на респираторни вирусни инфекции кај децата во зимскиот период

Еспресо
Респираторните вирусни инфекции најчесто ги зафаќаат горните дишни патишта и клинички се манифестираат како: ринит, тонзилит, ларингит, синусит, како и долните респираторни патишта кои одат...
Здрави навики Здравје Слајдер

(Фото) Вработените на Клиничката болница „Жан Митрев“ донираа крв за Институтот за трансфузиона медицина

Еспресо
Вработените на Клиничката болница Жан Митрев, предводени од д-р Митрев заедно со медицинскиот и немедицинскиот персонал доброволно даруваа крв и испратија порака за хуманост и...
Здрави навики Здравје Лајфстајл Секојдневие Слајдер

Нутриционистите советуваат да не ги јадете овие шест намирници навечер

Еспресо
Јадењето одредена храна навечер може да ве спречи да спиете добро, па затоа нутриционистите советуваат дека треба да ги избегнувате овие шест намирници меѓу кои...
Здрави навики Здравје Слајдер

Како најлесно да го наутрализирате никотинот во вашето тело

Еспресо
Кога пушите цигара, никотинот циркулира во крвта во просек шест до осум часа. Поголемиот дел од тој никотин се елиминира во урината. Потребни се 48-72 часа...
Ви Препорачуваме Еспресо Здрави навики Здравје Интервју Слајдер

д-р Никола Христов: Комплетна артериска реваскуларизација при коронарна болест на срцето

Еспресо
Коронарната артериска болест е предизвикана од атеросклерозата која ги зафаќа коронарните артерии и доведува до стеснување на нивниот лумен или во потешки случаи доведува до...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Интима Лајфстајл Секојдневие Слајдер

На кето диета сте? Лекарите предупредуваат на зголемен ризик од дијабетес поради диетите со малку јаглехидрати

Еспресо
Научниците од Факултетот за јавно здравје Харвард Чан открија дека храната од животинско потекло со ниски јагленихидрати е поврзана со поголем ризик од дијабетес тип...
Здрави навики Здравје Слајдер

Биолозите открија дека САРС-КоВ-2 може да ги активира „заспаните“ вируси

Еспресо
Научниците од Универзитетот Линкопинг (Шведска) открија дека САРС-КоВ-2 ги активира вирусите кои станале латентни во клетките по претходни инфекции, првенствено кај луѓе со синдром на...
Ви Препорачуваме Здравје Интервју Семејство Слајдер

Интервју со д-р Данчо Шурков: Сè што треба да знаете за децата и крајниците

jasmina.kantardzieva
Есента е период кога воспаленијата на крајниците се многу чести кај децата. На оваа тема разговараме со д-р Данчо Шурков, специјалист оториноларинголог во Клиника „Жан...