24.8 C
Скопје
17:50 - 25 јуни, 2024

Ознака : вода

ЕспресоСлајдер

Кличко: „70 отсто од Киев сè уште е без струја“, дел од водоснабдувањето е обновено

Еспресо
Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко информираше дека 70 отсто од главниот град на Украина се уште е без струја, делумно е можно да се врати...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Зеленски: Мора да ја преживееме оваа зима; Повеќе од 4,5 милиони луѓе без струја

Еспресо
Керсон, најголемиот украински град окупиран од Русија, е без струја и вода. Ова го соопштија проруските власти кои го контролираат градот. Конкретно на Телеграм Јуриј...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Во Киев е целосно обновенo водоснабдувањето: Вода има, струја сè уште целосно нема!

Еспресо
Во исто време, во градот продолжуваат периодичните прекини на струја поради недостиг во енергетскиот систем. Во Киев целосно е обновен водоснабдувањето на становите на локалните...
СветСлајдерСцена

По разводот, Силвестер Сталоне обвинет за „кршење на прописите за свежа вода во Лос Анџелес“; не е единствена ѕвезда на листата обвинети

Еспресо
Актерот Силвестер Сталоне, комичарот Кевин Харт, поранешниот кошаркар Двејн Вејд и сестрите Ким и Кортни Кардашијан се обвинети за кршење на прописите за свежа вода...
ЗдравјеСлајдер

Срцевите болни не треба да пијат премногу ладна вода, особено не одеднаш во големи количини

Еспресо
На срцето, односно на кардиоваскуларниот систем при високи температури може да се помогне со редовно внесување на течности. Сепак, срцевите болни не треба да земаат...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

И премногу вода не е добро: Не претерувајте со количината, бубрезите не можат да работат толку брзо!

Еспресо
Ретко се случува, но и прекумерното пиење вода за кратко време, обилното и брзо консумирање (хиперхидратација) не е добро, бидејќи доведува до нерамнотежа на електролитите...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Волшебна вода за слабеење: Саси водата ќе ве „стопи“ за 28 дена, еве како да ја приготвите дома

Еспресо
Нутриционистката Синтија Сас, популарна по пијалокот за слабеење – водата Саси, ги здружи силите со фитнес тренерот и нутриционист Лиз Вакариело и смислија диета која...
АстроХороскоп

Што ни подготвија ѕвездите за 22 јуни: Водолиите амбициозни, Рибите во грч, а Близнаците чувствителни

М. Р.
Овен Ако се грижите да најдете излез од некои комплицирани ситуации, искористете го личното искуство. Важно е правилно да се дистанцирате од личност која ви...
Дестинации и Дегустации

Една шолја пред спиење: Зошто чајот не треба да се подготвува со зовриена вода?

М.Р.
Професионалниот дегустатор на храна и пијалоци, Мартин Исарк за магазинот „The Sun“ изјавил никогаш не треба да користиме зовриена вода кога подготвуваме чај. „Време е да...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

(ВИДЕО) Оваа снимка го обиколи светот: Жена од Индија си го ризикува животот за да најде вода

М. Р.
Вирално видео кое прикажува жена како се спушта  на ѕидот на бунар за да стигне до водата, истакна акутен проблем, а тоа е недостигот во...