10.8 C
Скопје
10:20 - 10 декември, 2022

Кличко: „70 отсто од Киев сè уште е без струја“, дел од водоснабдувањето е обновено

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко информираше дека 70 отсто од главниот град на Украина се уште е без струја, делумно е можно да се врати водоснабдувањето. Ова го објави градоначалникот на својот профил на Телеграм.

„Водоснабдувањето е веќе обновено на левиот брег на градот. Од десната страна, планираме реставрација во првата половина од денот. 70 отсто од главниот град се уште е без струја“, нагласи Кличко.

Во моментов, според градоначалникот на градот, енергетичарите прават се за да се врати струја во станбените згради на граѓаните.

Како што додаде Кличко, времето на обновување на снабдувањето со енергија ќе биде поврзано со рамнотежата во енергетскиот систем на Украина.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....