10.8 C
Скопје
09:43 - 10 декември, 2022

Јужна Кореја одговори на тоа што сестрата на Ким Џонг-ун го навреди претседателот: Сеул разочаран од „вулгарниот јазик“

Сеул разочаран од „вулгарниот јазик“ на сестрата на Ким Џонг-ун против јужнокорејскиот лидер.

Сеул е разочаран од „вулгарниот јазик“ на сестрата на Ким Џонг ун,  нарекувајќи го јужнокорејскиот лидер и неговата администрација „идиоти“, објави новинската агенција Јонхап.

„Сметаме дека е многу жално што Ким Јо Јонг, заменик-шеф на Централниот комитет на Централниот комитет на Работничката партија на Кореја, денеска го критикуваше лидерот на нашата земја со вулгарни зборови, без да покаже ни најелементарно ниво на учтивост “, коментира Министерството за обединување, специјален оддел чија задача е да комуницира со Северна Кореја.

Претходно, сестрата на лидерот на КНДР Ким Џонг-ун, заменик-шеф на одделот на Централниот комитет на Работничката партија на Кореја Ким Јо-Јонг, зборувајќи за можните санкции од Сеул, изјави дека јужнокорејскиот претседател Јун Сеок-Јол а неговата влада се „идиоти“.

Таа посочи дека Сеул за САД ги повторува зборовите за „независни санкции“ против Северна Кореја, како „марионета“ и „верно куче“ на Вашингтон.

Слични објави

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо
Се вчитува....