20.8 C
Скопје
21:00 - 14 јуни, 2024

Ознака : северна кореја

ЕспресоСлајдер

Јужна Кореја одговори на тоа што сестрата на Ким Џонг-ун го навреди претседателот: Сеул разочаран од „вулгарниот јазик“

Еспресо
Сеул разочаран од „вулгарниот јазик“ на сестрата на Ким Џонг-ун против јужнокорејскиот лидер. Сеул е разочаран од „вулгарниот јазик“ на сестрата на Ким Џонг ун, ...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Северна Кореја лансираше интерконтинентална ракета, САД: „Цврста осуда“, Премиерот на Јапонија: „Падна во нашата ексклузивна економска зона“

Еспресо
Проектилот летал 69 минути и поминал 1.000 километри. Северна Кореја лансираше интерконтинентална балистичка ракета (ICBM), најнова во серијата лансирања во изминатите шест месеци. Заврши во...
ЕспресоСлајдер

Северна Кореја лансираше уште 4 балистички ракети со краток дострел

Еспресо
Сеул: Пјонгјанг лансираше четири балистички ракети со краток дострел во правец на Жолтото Море. Уште едно лансирање ракети од Северна Кореја. Јужнокорејската новинска агенција Јонхап,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Уште три проектили од Северна Кореја, во Јапонија е вклучен и противвоздушен аларм; Сојузниците ја осудија „заканата за безбедноста на регионот“

Еспресо
Северна Кореја денеска лансираше уште три балистички ракети во Јапонското Море, од кои една со долг и два со краток дострел. Еден од проектилите го...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Северна Кореја лансираше десет проектили, некои многу блиску до бреговите на Сеул, Јужна Кореја веднаш одговори со три проектили!

Еспресо
Јужна Кореја лансираше три „прецизни ракети воздух-земја“ во водите северно од меѓукорејската поморска граница, како одговор на ракетните лансирања извршени денеска од Пјонгјанг кон Јапонското...
ЕспресоСлајдер

Северна Кореја ја призна независноста на Доњецк и Луганск; Украина ги прекина дипломатските односи со Пјонгјанг

Еспресо
Северна Кореја формално ја призна независноста на двете проруски сепаратистички „народни републики“ во источна Украина, Доњецк и Луганск, со што стана третата држава во светот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Претседателот на Северна Кореја ги „лечи“ граѓаните: „Гаргара со солена вода против коронавирусот!“

Еспресо
Гаргара со солена вода против вирусот. Ова е лекот што Ким Џонг-ун, претседателот на Северна Кореја им го предложи на граѓаните позитивни на Ковид, според...
ЕспресоЖенски печатСлајдер

Ковид ја тресе Северна Кореја, вакцини нема, „епидемијата е голема катастрофа“

Еспресо
Во последните дваесет и четири часа има 21 жртва со симптоми на треска, пријавени се 174.000 нови случаи. Лидерот Ким Џонг Ун зборува за „голема...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Шест смртни случаи од „треска“ и стотици илјади заразени по првата инфекција со Ковид во Северна Кореа

Еспресо
Пјонгјанг, еден ден откако го призна присуството на вирусот во земјата, ги соопштува првите податоци: покрај шесте смртни случаи поради неидентификувана „треска“, се појаснува дека...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

Од каде пристигна коронавирусот во Северна Кореја? Еве ги двете претпоставки

Еспресо
Северна Кореја објави дека го открила својот прв случај на Ковид-19 од почетокот на пандемијата и државните медиуми го прогласија за „сериозна национална вонредна состојба“,...