15.8 C
Скопје
23:54 - 19 мај, 2022

Ознака : коронавирус

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Претседателот на Северна Кореја ги „лечи“ граѓаните: „Гаргара со солена вода против коронавирусот!“

Еспресо
Гаргара со солена вода против вирусот. Ова е лекот што Ким Џонг-ун, претседателот на Северна Кореја им го предложи на граѓаните позитивни на Ковид, според...
Ви Препорачуваме Ви препорачуваме на СП Еспресо Наши Фаци Слајдер Сцена

ДВЕ ГОДИНИ БЕЗ ДРАГАН ВУЧИЌ: Неговата музика и емисии се вечни!

Еспресо
На денешен ден, пред две години како гром од ведро небо се рашири веста за смртта на еден од нашите најпознати композитори, музичари и водители...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Секојдневие Слајдер

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Дресирани кучиња откриваат 100% точност при инфекција со коронавирус кај асимптоматски пациенти

Еспресо
Новото истражување ги потврдува претходните докази дека тренираните кучиња можат да помогнат да се идентификуваат луѓето заразени со коронавирус во големи групи.  Во два центра...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ПОЗИТИВНА НА КОРОНАВИРУС, НО СО ЛЕСНИ СИМПТОМИ: Ќе извршува полесни обврски, под медицинска контрола

Еспресо
Британската кралица Елизабета, како што се наведува во официјалното соопштение на Бакингемската палата е позитивна на коронавирус и „ќе ги извршува полесните обврски во Виндзор,...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Животни Приказни Слајдер

РАЗГОВОР СО ДЕНИС ЈАНКУЛОВСКИ– Космонаутко: Лошотијата стана начин на живот, нo добрината мора да победи!

Јасмина Кантарџиева Димков
Позитивен, насмеан, распеан, „батеријата“ наутро ја полни со песна, во текот на денот, одејќи од дом во дом, ќе наиде на дечиња чија насмевка ќе...
Здрави навики Здравје Слајдер

ТЕКОТ И СЕРИОЗНОСТА НА КОРОНАВИРУСОТ ВО НАШЕТО ТЕЛО: Дали гените се виновни или нешто друго?

М.Р.
Текот и сериозноста на ковид – 19 се во голема мера под влијание на интеракцијата помеѓу SARS-CoV-2 коронавирусот и нашиот имунолошки систем. Обично, антивирусниот имунолошки...
Здравје Истражувања Слајдер

БОЛКИ ВО ГРЛОТО ПРЕДИЗВИКАНИ ОД КОВИД: Најважно е навремено да ги препознаете и да се изолирате

М.Р.
Основните симптоми за коронавирус се висока температура и сува, упорна кашлица, тврдат експерти. Сепак, можете да бидете во ризик од коронавирусот доколку чувствувате и болки...
Здравје Слајдер

ДАЛИ КОВИД-19 ЌЕ ОСТАНЕ СО НАС ЗАСЕКОГАШ: Што вели науката?

И. Т.
Ковид-19 ќе стане ендемска болест – тоа е констатација која што може да се слуша се почесто кога станува збор за потенцијалниот крај на пандемијата....
Здравје Истражувања Слајдер

НОВА СТУДИЈА ОТКРИВА: Вакцините против ковид-19 обезбедуваат долготрајна заштита од најлошите исходи

И. Т.
Вакцините против ковид-19 обезбедуваат долготрајна заштита од најлошите исходи на инфекцијата, се вели во новата студија на Универзитетот во Северна Каролина во Чапел Хил. Појавата...
Здравје Истражувања Слајдер

КОЛКАВИ СЕ ШАНСИТЕ ДА СЕ ЗАРАЗИТЕ СО КОРОНАВИРУСОТ НА ОТВОРЕН ПРОСТОР: Проследете ги истражувањата

М.Р.
Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, бројни студии покажаа дека ковид -19 се пренесува во затворен простор, а најновите истражувања покажаа дека од сите случаи,...