20.8 C
Скопје
04:24 - 15 јули, 2024

Ознака : коронавирус

ЕспресоСлајдер

Лекар од Белата куќа: Бајден повторно позитивен, повторно во изолација, „повратниот ефект се должи на антивирусната терапија“

Еспресо
Ова е таканаречен „повратен“ ефект забележан кај пациенти кои се подложени на антивирусна терапија. Откако неколку пати беше негативен на Ковид на тестовите – од...
Ви ПрепорачувамеСлајдер

Д-р Витановска за актуелната состојба со омикрон: Паниката прави човек да не може ни да мисли

Ј.К.Д
Сега е во оптек подвирусот омикрон, главно се манифестира со полесни симптоми. При појавување симптоми може да се земе парацетамол, витамини и, секако, повеќе течности....
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПСветСлајдерСцена

Доктор Фаучи е позитивен на коронавирусот: „Моментално има лесни симптоми“

Еспресо
Американскиот експерт за заразни болести Ентони Фаучи е позитивен на Ковид-19. Тој е тестиран со брз антиген тест и продолжува да работи од својот дом...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Претседателот на Северна Кореја ги „лечи“ граѓаните: „Гаргара со солена вода против коронавирусот!“

Еспресо
Гаргара со солена вода против вирусот. Ова е лекот што Ким Џонг-ун, претседателот на Северна Кореја им го предложи на граѓаните позитивни на Ковид, според...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоНаши ФациСлајдерСцена

ДВЕ ГОДИНИ БЕЗ ДРАГАН ВУЧИЌ: Неговата музика и емисии се вечни!

Еспресо
На денешен ден, пред две години како гром од ведро небо се рашири веста за смртта на еден од нашите најпознати композитори, музичари и водители...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Дресирани кучиња откриваат 100% точност при инфекција со коронавирус кај асимптоматски пациенти

Еспресо
Новото истражување ги потврдува претходните докази дека тренираните кучиња можат да помогнат да се идентификуваат луѓето заразени со коронавирус во големи групи.  Во два центра...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ПОЗИТИВНА НА КОРОНАВИРУС, НО СО ЛЕСНИ СИМПТОМИ: Ќе извршува полесни обврски, под медицинска контрола

Еспресо
Британската кралица Елизабета, како што се наведува во официјалното соопштение на Бакингемската палата е позитивна на коронавирус и „ќе ги извршува полесните обврски во Виндзор,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниСлајдер

РАЗГОВОР СО ДЕНИС ЈАНКУЛОВСКИ– Космонаутко: Лошотијата стана начин на живот, нo добрината мора да победи!

Јасмина Кантарџиева Димков
Позитивен, насмеан, распеан, „батеријата“ наутро ја полни со песна, во текот на денот, одејќи од дом во дом, ќе наиде на дечиња чија насмевка ќе...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ТЕКОТ И СЕРИОЗНОСТА НА КОРОНАВИРУСОТ ВО НАШЕТО ТЕЛО: Дали гените се виновни или нешто друго?

М.Р.
Текот и сериозноста на ковид – 19 се во голема мера под влијание на интеракцијата помеѓу SARS-CoV-2 коронавирусот и нашиот имунолошки систем. Обично, антивирусниот имунолошки...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

БОЛКИ ВО ГРЛОТО ПРЕДИЗВИКАНИ ОД КОВИД: Најважно е навремено да ги препознаете и да се изолирате

М.Р.
Основните симптоми за коронавирус се висока температура и сува, упорна кашлица, тврдат експерти. Сепак, можете да бидете во ризик од коронавирусот доколку чувствувате и болки...