23.8 C
Скопје
15:35 - 28 мај, 2024

Ознака : музичар

Ви ПрепорачувамеЕспресоНаши ФациСлајдер

Драган Теодосиев – НАЈДОБАР МЛАД МАКЕДОНСКИ ЏЕЗ МУЗИЧАР ВО 2023 ГОДИНА

Еспресо
Традиционалната награда што Скопскиот џез фестивал ја доделува за најдобар млад македонски џез музичар, годинава ја освои нашиот хиперактивен џез тапанар, импровизатор и композитор Драган...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Не е ни Луис Хамилтон, ни Том Круз ниту Џими Батлер: Кој е музичарот што Шакира го посакува?

Еспресо
Има повеќе славни личности кои се поврзуваат со романтичниот живот на Шакира, но засега колумбиската пејачка ниту ги потврдува, ниту ги негира гласините. Од актерот...
СветСлајдерСцена

Почина внукот на Боб Марли: Имаше 31 година, пронајден во автомобил

Еспресо
Џозеф Мерс Марли, внукот на Боб Марли, почина на 31-годишна возраст, пишува магазинот People. Неговиот портпарол ја потврди смртта. Според радиото WZPP, Јозеф бил пронајден...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПСветСцена

(ФОТО) По веста дека се породила, Ријана доби честитки од поранешниот партнер: Крис Браун со честитка за раѓањето на нејзиното бебе

М.Р.
По веста дека се породила, Ријана доби честитки од поранешниот партнер кого обожавателите на пејачката го презираат. Поранешното момче на убавицата од Барбадос, Крис Браун,...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоНаши ФациСлајдерСцена

ДВЕ ГОДИНИ БЕЗ ДРАГАН ВУЧИЌ: Неговата музика и емисии се вечни!

Еспресо
На денешен ден, пред две години како гром од ведро небо се рашири веста за смртта на еден од нашите најпознати композитори, музичари и водители...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниНаши ФациСлајдерСцена

Интервју со Стефче Стојковски: Ми пречи што и шуто и рогато со она што вреди се става на исто рамниште

Јасмина Кантарџиева Димков
Разговараме со Стефче Стојковски, музичар, чувар на македонските песни, ора и народни инструменти. Разговараме со виртуозот на кавал, гајда и други народни инструменти, признат и...
СветСлајдерСцена

ПОЧИНА МАРК ЛАНЕГАН, ЛЕГЕНДАТА НА АЛТЕРНАТИВНИОТ РОК: Неодамна раскажуваше за неговото страшно искуство со Ковид, од губење на слухот до тринеделна кома

Ј.К.Д
Пејачoт почина 57 години. На неговиот Твитер профил e објавено соопштението: „Во моментов нема други информации. Семејството ве замолува да ја почитувате нивната приватност“. Our...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниНаши ФациСлајдерСцена

АСОЦИЈАЦИИ СО ЏОКСИ: Кога гледам прасечко ми ѕуни во ушите, како да компонирам

Ј.К.Д
Со музичарот Џина Папас Џокси уживаме во неговата гастро азбука, чувајќи го споменот од детството – ванилиците. A – Афион – Се давам во штрудла...
БалканСлајдерСцена

НЕГОВАТА „ЛЕЈЛА“ БЕШЕ МЕГАХИТ: Денес Вајта живее со 199 евра во Пула, сопругата Војка уште мора да работи во Хамбург

Еспресо
Музичарот Сеид Мемиќ Вајта, познат по мегахитовите „Лејла“, „Златна рипка“, „Живот е маскинбал“, „ „Азра“ со години ретко се појавува во јавноста. Според „Дневни аваз“,...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

ПОЧИНА МУЗИЧАРОТ МИТ ЛОУФ: Семејството не ја објавува причината за смртта, неговиот албум „Bat Out Of Hell“ ќе остане еден од најпродаваните на сите времиња!

Еспресо
Легендарниот музичар Мит Лоуф, чиј албум „Bat Out Of Hell“ е еден од најпродаваните на сите времиња, почина на 74-годишна возраст. Добитникот на Греми починал...